Sürgünde kaybettiğimiz unutulmaz gazeteci Celal Başlangıç'ı uzun süredir yakından tanıyan yazar Erdal Boyoğlu, Celal Başlangıç'ın anısına duygu dolu bir makale yazdı.

ERDAL BOYOĞLU YAZDI: 'GÜLE GÜLE SEVGİLİ ÜSTADIM'

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde, sürgünde aramızdan ayrıldı.

Celal Başlangıç, 24 Ocak 1989’da Cumhuriyet gazetesinde “Köyde korku havası; Cizre / Yeşilyurt köyünde dışkı yedirme‘‘ olayı ile ölçeği küçük ama etkisi büyük bir habercilik gerçekleştirdi.

Celal Başlangıç, cesur bir gazeteciydi. 90’lar ‘faili meçhul’ cinayetlerin, köy boşaltmaların en ağır şekliyle hüküm sürdüğü dönemdi.  

Gerçeklerin gizlendiği ve haberlerin yapılmadığı Kürd bölgelerinde vahşetin kol gezdiği bir zamanda, herkesin sus pus olduğu bir dönemde, Kürd bölgelerinde nelerin yaşandığına ancak Kürd kentlerinde yaşayanlar tanıktı. Böylesi bir süreçte bu tanıklarla buluşan onların sesi soluğu olan Celal Başlangıç’tı.

Celal Başlangıç’ın sürgün yaşamı ile geçmişe dönüyorum. İstanbul da ilk tanıştığım güne götürdü beni, 2002 yılına.

Hatıralar hatır istedi,

Taksim'de yazar arkadaşım Erdoğan Aydın ile buluşmuştuk. Orada Celal'le karşılaştık. Ayak üstü sohbet ettik. Bu karşılaşma Celal’le ilk yüz yüze konuşmamız olmuştu. Kendisini tanıyordum ama hiç yan yana gelmemiştik, hiç konuşmamıştık.  

Sonraki zamanlarda buluşmalarımız sıklaştı İstanbul’da. İstanbul’a geldiğimde buluşuyorduk. Beyoğlu Gazetesinde ziyaret ediyordum.

Celal içmeyi seviyordu. Bazen takıldığı meyhanede, bazen Mis Sokak'da, bazen de Kurtuluş‘taki evinin karşısında buluşurduk.

Ben sıkı bir içici değilim ama Celal sıkı bir içiciydi. İçmeyi seviyordu. Yıllar sonra Almanya’da Chantrê içerek yolculuk yaptık.

O gün bugündür ilişkimiz ve dostluğumuz hiç kopmadı

Hastalık sürecinde sık sık uğrardım yanına. O haldeyken bile Türkiye gündemini yakından takip etmeye devam ediyordu.  

En son yüz yüze görüşmemiz 20 Nisan günü oldu. Selay ile gittik yanına. Kanapede oturuyordu. Ayağa kalkamadı. Ziyaretimiz çok uzun sürmedi. Çünkü aldığı ilaçlar çok yorgun ediyordu.

Tanıştığım güne çekiyor, hatıralara götürüyor beni.

2017 de Köln’de Artı Tv ve Artı gerçek kurulmuştu. Celal Başlangıç  genel yayın yönetmeni, Ragıp Duran ve Fehmi Işık’ta yönetiminde yer almıştı.

2018 yılıydı, Celal’i Köln Dellbrück’te ziyarete gittim. Ve kendimi Artı Tv içinde buldum. Birlikte çalışmaya başladık. Artı Tv Köln-Dellbrück’te kapanana kadar.

Artı Tv buluşmalarını organize ettik. Avrupa’nın 28 şehrinde toplantı yaptık. Tabi ki, Celal Başlangıç‘ın sorumluluğu altında.

Avrupa'daki toplantıların ilki Hamburg'da Avrupa Postası'nın girişimiyle başladı

Sürgünde, gurbette hatıralar hatır ister.

Artı Tv Buluşmaları, yolculukları, bilge tartışmaları, sımsıcak ilişkileri anımsıyoruz.

Her güzel hatıralarımız yeniden canlanacak.

Ve Celal Başlangıç; tarihe geçen çok önemli  haberlere imza attı.

Türkiye basın tarihinin unutulmaz gazetecileri arasında yerini aldı. Güzel ve onurlu duruşun gazetecilik mesleğinde ne kadar değerli olduğunu gösterdi.

Sürgünde, Artı Tv ve Artı Gerçek’in genel yayın yönetmeni olarak hakikattan yana gerçek haberciliğiyle sevilen sayılan ve saygı duyulan bir gazeteci olarak gönüllere taht kurdu.

Hakikat için gerçek habercilikle mücadele etti. Hazırladığı haber dosyaları, söyleşiler yetiştirdiği gazetecilerle, kurduğu gazetelerle, makalelerle ve yazdığı kitaplarla çok önemli katkılar sundu.

Basın üzerine uygulanan baskılarda Özgür Gündem payına düşeni aldı.

Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği dayanışmasına uygulanan baskılar da sorumluluk taşıyan duyarlı gazetecilerden Celal Başlangıç hakkında davalar açıldı.

Celal Başlangıç‘a veda ederken bir şey daha hatırlattı: Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde kaybettik.  

Hakkaniyet mücadelesine kattığın değerlere saygı duyanlar yanı başında, sevenlerin yanı başında.

Celal'in sevgili eşi, hayat arkadaşı ve can yoldaşı Ayşe Yıldırım'a baş sağlığı dilerim.

Güle güle sevgili üstadım

Güle güle sevgili arkadaşım,

Güle güle sevgili dostum

CHP Almanya Federasyonu’nda yeni başkan Özgür Uçma CHP Almanya Federasyonu’nda yeni başkan Özgür Uçma

Güle güle sevgili şefim.

Saygıyla sevgiyle