FATİH ÇİMEN-DUİSBURG

Protesto miitingine, ThyssenKrupp Steel ve HKM işçilerinin yanı sıra, Federal Parlamento Başkanı Bärbel Bas (SPD), Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil (SPD), Thyssenkrupp çalışma konseyi başkanı Tekin Nasikkol, TKSE’nin iş konseyi Başkanı Ali Güzel, Duisburg Anakent Belediye Başkanı Sören Link, IG Metal sendikası Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (NRW) bölge müdürü Knut Giesler, HKM çalışma konseyi başkanı Marco Gasse, IG Metall Duisburg-Dinslaken bölgesinin 1. temsilcisi Karsten Kaus katıldı.

Thyssenkrupp yönetim kurulu Başkanı Miguel López daha önce yaptığı açıklamada, ’’Stratejik bir ortak olarak EPCG, ortak girişimin enerji, hidrojen, yeşil elektrik ve diğer enerji hammaddeleriyle yeterli düzeyde tedarik edilmesini sağlayacağını belirtmişti.’’ 

Thyssenkrupp Steel geçtiğimiz günlerde Duisburg tesisindeki çelik üretim kapasitesinde önemli bir azalma olduğunu ve bunun daha fazla işten çıkarmalara yol açacağını duyurmuştu. Ayrıntılar ise henüz bilinmiyor.

Levyeyle tehdit eden, çelik çekici hissedecektir

Thyssenkrupp çalışma konseyi başkanı Tekin Nasikkol, "Bu bir skandal, çünkü CEO Miguel López ve Denetleme Kurulu Başkanı Siegfried Russwurm bir kez daha ortak karar alma ilkesini atladılar ve bu nedenle bizi kasten kızdırdılar. Biz bu beylerden uzak “yasanın gerektirdiğinden daha bilgiliyiz. Bu, bizim gibi ortak kararlılığa sahip bir şirket için provokasyondan daha fazlasıdır’’ Thyssenkrupp yönetim kuruluna sesleniyorum: "Levyeyle tehdit eden, çelik çekici hissedecektir."

Burada olanları boş boş izlemeceğiz

Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil (SPD) mitinde tyaptığı konuşmada, Çalışanlara destek garantisi veriyoruz. “Yalnız değilsiniz.” Ve: “Burada olup bitenleri boş boş izlemeyeceğiz. Siz aynı zamanda Kuzey Ren-Vestfalya ve tüm Almanya için de savaşıyorsunuz. Biz boş durmayacağız, buna güvenebilirsiniz. Çelik önemli bir sektör, tüm ekonomimiz ona bağlı. Katılım saatidir. Çözümlerin artık müzakere edilmesi gerekiyor. Kimsenin yurt dışından gelen yatırımcılara karşı bir şeyi yok. Ancak çıkarlarını açıkça belirtmeleri gerekiyor. Güven gerektirir. HKM için de konseptlerin masada olması gerekiyor." Çalışma Bakanı ayrıca operasyonel nedenlerden dolayı işten çıkarmaların hariç tutulması çağrısında bulunuyor.

Duisburg Çelik sektörünün kalbidir

Avrupa'nın en büyük çelik tesisi TKSE’nin  iş konseyi Başkanı Ali Güzel ise,“Bugün CEO'ya çelik işçileriyle uğraşmaması gerektiğini açıkça belirtmek istiyorum. Çünkü dayanma gücüne sahipler, binlerce işçi burada  ve ilk düdükler duyuluyor. Duisburg kenti çelik sektörünün kalbidir’’ ifadesini kullandı.

Almanya: Hükümet partileri arasında emeklilik tartışması Almanya: Hükümet partileri arasında emeklilik tartışması

IG Metal sendikası Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (NRW) bölge müdürü Knut Giesler,’’Thyssenkrupp Steel çelik bölümünde 13.000'i Duisburg'da olmak üzere yaklaşık 27.000 kişi çalışıyor. İş konseyi, genel iş konseyi ve IG Metall'in bu nedenle Salı günü yapılması planlanan personel toplantısını iptal etmeye ve bunun yerine insanları Duisburg'daki Steel genel merkezi önünde halka açık bir protesto mitingine katılmaya çağırmaya karar verdik. "İşten çıkarma yerine gelecek" sloganını taşıyan etkinlikte, Thyssenkrupp çelik bölümünün yüzde 50 hissesine sahip olduğu Duisburg'daki çelik üreticisi HKM'nin çalışanları da yer almaya davet ettik. HKM'de yaklaşık 3.000 kişi çalışıyor. İptal edilen toplantı yerine binlerce kişinin katıldığı mitingi orgazine ettik.

Belediye Başkanı Sören Link konuşuyor: “Yönetim kurulunun saklambaç oyunu artık sona ermeli. Konum güvenliğine ihtiyacımız var, nereye gittiğimizi bilmemiz gerekiyor. Çelik şehri Duisburg yanınızda.”

IG Metall Duisburg-Dinslaken bölgesinin 1. temsilcisi Karsten Kaus, "ThyssenKrupp yönetim kurulunun ortak karar alma konusundaki yaklaşımına uymadığımızı göstermek istiyoruz" dedi.