Diyanet’e (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği) ait yerde sandık kurulması, Fransa'nın yeni değiştirilen “Bölücülük Yasası” ile “Laiklik İlkeleri”ne aykırı.

Ülkenin çok okunan gazetelerinden Le Monde, “Türk hükümetine bağlı kurum Diyanet’e, ibadet yerlerinde siyaset yapılamayacağı ilkesine aykırı olarak sandık kurdular” diye yazdı.

Le Monde, “2021’de çıkarılan bölücülük yasasını ihlal ederek ibadet merkezine sandık kuruldu” diye yazdı.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, Fransa'nın ünlü Le Monde Gazetesi, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin Diyanet İşleri'nin tahsis ettiği caminin yanında Türk seçmenler oy kullanmaya çağrılıyor. İçişleri Bakanlığı'na bu seçimin yasa dışı olduğu yönünde itirazlar geldi” diye yazdı.

LE MONDE: BÖLÜCÜLÜK YASASI ÇİĞNENDİ

Alevi derneklerinden Kılıçdaroğlu'na destek açıklaması Alevi derneklerinden Kılıçdaroğlu'na destek açıklaması

Le Monde bu durumun, 24 Ağustos 2021 tarihinde kabul edilen “Bölücülük Yasası”nın 84. maddesine aykırılık oluşturduğunu ve “Bir yıla kadar hapis ve 15 bin Euro'ya kadar para cezası” öngörüldüğünü vurguladı.

Gazete, ayrıca laiklik yasasının da çiğnendiğini ve genellikle ibadet amacıyla kullanılan binalarla, bunlar müştemilatları, ayrılmaz parçaları, tamamlayıcılarında siyaset yapılamaması ilkesinin çiğnendiğini vurguladı.

KONU DARMANIN’E İLETİLDİ

Gazete, İçişleri Bakanlığı'nın kendi çıkardığı yasaya aykırı olan bu duruma nasıl izin verdiğinin bilinmediğini belirtip konuyu İçişleri Bakanı Gerald Darmanin'e iletildiğini yazdı.