Bakanlık raporu: Çocuk cinsel istismarında artış oldu Bakanlık raporu: Çocuk cinsel istismarında artış oldu

Almanya'da her zamankinden daha fazla yaşlı sosyal yardımlara bağımlı durumda. 

Almanya Federal İstatistik Dairesi’nin BSW'nin soru önergesine verdiği bilgilere göre, Mart 2023’e kıyasla yaklaşık 35 binlik artışla şimdiye kadar kaydedilen en yüksek rakam oldu.

2024 yılının ilk çeyreğinde 719.330 emekliye yaşlılıkta temel güvence adı verilen temel güvence (sosyal yardım) verildi. Böylece 2015’ten bu yana yaklaşık yüzde 40’lık artış kaydedildi.

Bu rakamlara emeklilik maaşı çok düşük olduğu için temel güvence desteği alanların yanı sıra emeklilik maaşı olmayanlar da dahil. 

BSW lideri Sahra Wagenknecht, bu tablonun koalisyon hükümetinin yetersizliğini gösterdiğini savundu. Wagenknecht, bu artış eğiliminin Alman emeklilik sisteminin çok sayıda ileri yaştaki vatandaşı ‘onur kırıcı bir yoksulluğa sürüklediğini’ ifade etti. 

BSW lideri Sahra Wagenknecht Osnabrücker gazetesine şunları söyledi: "Yaşlılık yoksulluğunun tüm zamanların en yüksek seviyesidir ve bu trafik ışığı hükümetinin rezaletidir." Wagenknecht, "Alman emeklilik sistemi birçok yaşlı insanı aşağılayıcı yoksulluğa mahkum ediyor" dedi.