Cumali YAĞMUR / Hannover

Maçoğlu'nun konuşmasından önce Ovacık ve Dersim Belediyesinde yaptığı işler ile 6 dakikalık bir video gösterildi. Daha sonra kürsüye gelen Maçoğlu, kitleyi Zazaca ve Türkçe selamladı.

Yoğun ilgi ile karşılanan Maçoğlu, yaz aylarında işlerin yoğun olduğu için Avrupa'ya ancak bu aylarda, Ekim'de çıkıyorum dedi. 

"FİLİSTİN'DE VE ROJAVA'DA ÇOCUKLAR ÖLDÜRÜLMESİN"

Konuşması sırasında “Bir Dersim yetmez bin Dersim yaratmalız“ sözlerine yer veren Maçoğlu, "Bugün Filistin'de ve Rojawa'da savaşların sürdüğü çocukların öldürüldüğü günleri yaşıyoruz. Savaşlar olmasın çocuklar öldürülmesin" dedi.

Almanya, ev alana maddi destek sağlıyor Almanya, ev alana maddi destek sağlıyor

Deprem sonrası Avrupa'dan giden yardımlara da değinen Maçoğlu, "Avrupa'daki Dersimlilere ve diğer dostlara, Dersim'deki Aş evimize, öğrenci burslarına ve deprem sonrası yapılan destekler için sonsuz teşekkür ediyoruz" dedi. 

İşte Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu'nun konuşmasından satır başları:

"Belediyede kolektif yönetimleri, toplumsal belediyeciliği bizden önce Diyarbakır'da Mehdi Zana, Fatsa'da Fikri Sönmez uyguladılar. Bizler onlardan öğrendik. Bizim uyguladığımız modeller dünyanın birçok yerinde ve komşumuz Yunanistan'da da uygulanıyor. Bütçeniz olursa iyi işler yaparsınız. Yeteri kadar bütçeniz olmazsa ona göre ayarlayıp az işler yapabilirsiniz. Bizler yöresel belediyecilik de verdiğimiz sözleri yerine getirmek için her türlü çabayı sarfettik.
Halkımıza karşı hiç bir zaman başımızı öne eğmedik. Bir gün başımız öne eğik olursa bilin ki birilerini kandırıyoruz. Bizim yaptığımız herşeyi baltalamaya çalışıyorlar. Park alanlarını mahkeme kararları ile iptal etmek istediler. Bizi kontrol etmek için 13 kez yetkililer geldi ve onlardan bizim için saklayacağımız hiç bir şeyimiz yoktur. 'Sizler sık sık geldiğiniz için bizler eksiklerimizi kontrol ediyoruz' dedik. Belediyede çalışanlara 8 saat ödüyoruz ve 7 saat çalıştırıyoruz. 'Sizler bizim sistemimiz dışınde başka sistem uyguluyorsunuz' diyorlar. Biz halkımızla aldığımız her karara karşı saygılıyız diyoruz.
Burjuvazinin istekleri doğrultusunda belediyecilik yapamayız.

"YURT DIŞINA GÖNERİLEN BAL ŞİŞELERİNİN GÜMRÜKTE KIRILMASINA YOL AÇTILAR"

Avrupa'ya gönderdiğimiz ürünleri, yurt dışına gönderdiğimiz Bal şişelerini gümrükte bekletip kırılmasına yol açtılar. Halkın üretime katılımından ve kolektif üretimden rahatsız oluyorlar.
Ovacık'ta 25 üreticiyle başladık bu gün 4006 üretici ile çalışıyoruz. Dersim'de 7 ilçede Diyarbakır'da ve Türkiye'nin bir kaç yerinde üretim yapıyoruz.
Bunlar ellerinden oyuncakları alınmış gibi korkuyorlar. 6 belediye hariç çok sayıda Belediyeye Kayyum atadılar. Bize Kayyum atamadılar ve bunlar kendiliğinden iflas eder dediler. Bizler çalıştık bütçemizi yükselttik çalışanlarımızın önce işçilerin ve daha sonra da gecikmeli olarak Belediye Başkanı ve müdürlerin maaşlarını ödedik. Dersim Belediyesi çalışanlarına 20 bin TL'yi aşkın ücret ödüyoruz. Bundan çok rahatsız oldukları gibi bizim sistemin dışında uygulama diye her türlü engeli çıkarmaya devam ediyorlar.

Üretimimizi artırdık 35 bin ton nohut ürettik. 30 şehirde satış bürolarımız var.
Aş evi projemizde 6 kadın işçimiz çalışıyor. 110 Koperatif ve 60 milyon bütçemiz var. 245 öğrenciye burs, 175 yeni üreticiye 250 litre mazot veriyoruz. Halkın huzurunda tartışarak her şeye karar veriyoruz. Suyun ücretini yükselmek için halk karar verdi. Taşıma ücretleri çok düşük. Siyasi olarak hiç bir kurum ve kuruluşla ilişkimiz yoktur.

MAÇOĞLU: BANA GÖRE İKİ DÖNEM BAŞKANLIK YETER

Okullarda bedava internet ve yemek vermek istedik izin vermediler. Siyasal olarak İbrahim Kaypakkaya geleneğinden geliyorum. Bizim gelenekte sendika başkanlığı bir, milletvekiliği bir, dernek başkanlığı iki ve Belediye Başkanlığı da iki dönem yapılır. Gelecek seçimlerde aday olup olmayacağım konusuna itttifaklar karar verir. Bana göre 2 dönem başkanlık yeter."

Program Alevi Cemevi'nin müzik grubundan Zeynep Hayır, Hüseyin Sağ ve Adem Küçük'ün Dersim yörelerinden ezgileriyle devam etti. Zülfü Livaneli'nin „Yiğidim Aslanım orda yatıyor" şarkısı Filistinli çocuklara atfen söylenirken kitlenin eşlik etmesi dikkat çekti.
Cemevi Başkanı Özcan Tozoğlu'nun Dersim Belediye Başkanı'na teşekkür etmesi ile program sona erdi.