16 Mart 2024 tarihinde Almanya'nın Mannheim kentinde gerçekleşeceği belirtilen 7. Kongre öncesi yapılan yazılı açıklamada, "Sürgünlüğe yol açan, savaş, politik baskı, ekonomik zorluklarlardan kaynaklı  göç eden sürgünlük yaşayanlar içinde güvenli yaşam hakkı bir insan hakkıdır" ifadelerine yer verildi. 

Avrupa Sürgünler Meclisi'nin (ASM) açıklamasından satır başları şu şekilde:

7. Kongresini gerçekleştirecek ASM'nin Yürütme Kurulu, ASM meclis üyelerini, katkı, destek ve dayanışmalarıyla çalışmaları güçlendiren tüm dostlarını, devrimci, demokrat kurumları gerçekleşecek 7. Kongreye davet ediyor.

Zor koşullar yaşayan politik mülteciler, sürgünler bin bir zorlukla ulaştıkları Avrupa ülkelerinde de İnterpol tutuklamalarına, zorla geri iadelere, mülteci kamplarında baskılara maruz kalmakta ve ölümle sonuçlanan hadiseler yaşanmaktadır.

SÜRGÜNLER ARASI DAYANIŞMA VE ÖRGÜTLÜ MÜCADELE

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'den Türkiye ziyareti Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'den Türkiye ziyareti

Türkiye'de siyasi iktidarın muhaliflere yönelik tekçi ve baskıcı politikaları artan şekilde sürmektedir. Tutuklama, gözaltı ve  devlet baskısından son süreçte kaçmak ve ülkeyi terketmek zorunda kalanların, Sürgünlerin arttığı bir süreçte toplanacak olan ASM 7. Kongresi;  Sürgünler arası dayanışma ve örgütlü demokratik mücadeleyi sürdürme ve büyütmeye dönük bir çaba içinde olacaktır.

ASM Yürütme Kurulu bu çabaya katkı vermek, destek olmak isteyen tüm kesimlere açık bir yapı olarak;  7. Kongresine her milliyetten sürgünleri ve dostlarını davet ediyor.