Avrupa ülkelerinde politik sürgünlerin takibata uğradığı ve tutuklamaların gerçekleştiği baskı yasalarının çıktığı bir süreçte toplanan ASM başarılı ve verimli bir kongre gerçekleştirdi.

ASM Kongresinden satır başları:

"ASM 7. Kongresi, Sürgünde yaşamını kaybedenler ile tüm dünyada devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını kaybedenler anısına saygı duruşuyla başlatıldı.

Engin Erkiner tarafından yapılan açılış konuşmasında 7. Kongreye katılanlar selamlanırken, ASM`nin 12 yıllık mücadele tarihinde önemli çalışmalara imza attığı ve Sürgünlük bilincinin oluşturulmasında rol oynadığı ve kurumsal kimliği ile önemli bir kurum olduğuna dikkat çekildi.

Konuşmanın bitimi ardından ASM 7. Kongresini yönetmek üzere Divan seçimi yapıldı. Divan, ASM YK tarafından önerilen Gündem maddelerini katılanların onayına sunarak Kongreyi resmen başlattı.

ASM Faaliyetlerinden görüntülerin yer aldığı, tarihsel kesitleri içeren Sinevizyon gösterimi gerçekleşmesinin ardından ASM eş sözcüsü Mahmut Özkan 6. Kongre sonrasından 7. Kongre dönemine kadar yapılan çalışmaların raporunu sundu.

Kongreye sağlık sorunları nedeniyle katılamayan Doğan Özgüden, İnci Tuğsavul yanında çeşitli gerekçe ve başka etkinliklerin çakışması nedeniyle katılamayan Ragıp Zarakolu, Leman Stehn, Avukat Ahmet Fazıl Tamer, Sait Akgül, Mustafa Şener, Enver Toksoy, Prof. Dr. İsmail Çoban, Dr. Banu Büyükavcı, Nejat ve Belkis Pişmişler'in kongreye başarı dileklerini ve selamlarını iletti."

TÜM POLİTİK TUTSAKLARA ÖZGÜRLÜK

"Münih Mahkemesi tarafından Kürt siyasetçi Tahir Köçer'e verilen 2 yıl  5 ay hapis cezası kınanırken, Alman hapishanelerinde bulunan devrimci ve sosyalist tutsaklarla dayanışma içinde olunması gerektiğine dikkat çekildi. Sırbistan`da tutuklu bulunan sürgün devrimci Ecevit Piroğlu ve Almanya'da tutuklu Grup Yorum üyeleri, Kürt yurtseverleriyle dayanışma içinde olunduğu belirtildi.

18 Mart Uluslararası Tutsaklar gününde „Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük!“ şiarıyla, Sürgünler üzerindeki baskı politikalarına karşı ASM olarak ta mücadelenin büyütülmesi çağrısı yapıldı.

Faaliyet raporunun sunumu ardından ASM YK eş sözcüsü Metin Ayçiçek'te Avrupa Sürgünler Meclisinin kurumsallık ve nitelik kazanarak sürdürdüğü çalışmaların olumlu olduğunu, SÜRGÜN Dergisinin çıkartılması yanında Köln ve Paris konferanslarının kamuoyunda etki yarattığına dikkat çekti. SÜRGÜNLÜK tarifinin en geniş anlamda “Ülkelerinde yaşama olanağı kalmamış olanların ülkelerini terketmek zorunda kalmaları hali..” ( siyasi baskı, işkence, takibat, geçim sıkıntısı, doğa felaketi, Savaş, kamusal baskı, mahalle baskısı vb..) olarak tariflenmesi gerektiğine yönelik konuşma yaptı."

AVRUPA'DA YAŞAYAN SÜRGÜNLER ÇALIŞMAYA DAVET EDİLDİ

"Yapılan konuşmalar, değerlendirmeler ve öneriler sonrası ASM Yürütme Kurulunun seçimine geçildi. 7. Kongrede 13 kişilik gönüllü Yürütme adayı Yürütme Kuruluna seçildi.

Almanya Cumhurbaşkanı İstanbul'da döner kesti Almanya Cumhurbaşkanı İstanbul'da döner kesti

Yürütme Kurulu şu üyelerden oluşmakta; Mahmut Özkan, Metin Ayçiçek, Engin Erkiner, Av. Ahmet Fazıl Tamer, Gülgün Koçyiğit, Filiz Çelik, Enver Enli,  Hüseyin Şenol, Alattin Çelik, İbrahim Atmaca, Turgay Çelik, Sait Akgül, Özcan Anıl.

Başarılı ve verimli geçen ASM. 7. Kongresi avrupa ülkelerinde yaşayan tüm sürgünleri çalışmalara katkı vermeye ve birlikte çalışmaya davet etti.

Seçilen Yürütme Kurulu önümüzdeki günlerde toplanarak kendi içinde iş bölümü yapacak." (Kaynak: Avrupa Sürgünler Meclisi)