Avrupa Birliği üye ülkelerinin içişleri bakanları, ülkeler arasında iş birliğini güçlendirme ve sınır kontrollerini artırma konusunda mutabık kaldı. Avrupa Birliği ülkelerinin içişleri bakanları toplantısının ardından basın toplantısı düzenlendi.

AB Dönem Başkanı Belçika'nın İçişleri Bakanı Annelies Verlinden, Belçika Göç ve İltica Bakanı Nicole de Moor ile AB Komisyonu'nun İç İşlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson katıldı.

Verlinden, toplantının gündem maddelerinin sınır kontrollerinin güçlendirilmesi, Şengen bölgesi, organize suçlar, uyuşturucu kaçakçılığı ve siber tehditlerle mücadele olduğunu aktararak, güvenlik tehditlerinin birbiriyle bağlantılı doğası gereği sorunların ele alınmasında iş birliğine dayalı çabaların önemini vurguladı.

Bakanların radikalleşmeyi önlemek ve vatandaşların güvenliğini sağlamak adına terörizm ve aşırıcılığa karşı önlemlerin artırılması gerektiği konusunda mutabık kaldığını ifade eden Verlinden, internet ortamında çocuklara yönelik istismarla mücadeleye yönelik yasa çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Verlinden, Bulgaristan ve Romanya'nın Şengen bölgesine havadan ve sudan dahil olduğunu hatırlatarak, "Sizi temin ederim ki; Belçika dönem başkanlığı, Komisyon'un tavsiyeleri doğrultusunda Şengen'e tam üyelik için çalışmaya devam edecektir" dedi.

Berlin'de Türkiye-Hollanda maçı sonrası 64 soruşturma Berlin'de Türkiye-Hollanda maçı sonrası 64 soruşturma

Orta Doğu'da yaşanan gelişmelerin internet ortamında kutuplaşmayı artırmasından endişe duyulduğunu dile getiren Verlinden, ırkçılık ve nefret söylemlerine karşı ilgili sosyal medya platformlarla iş birliğini güçlendirerek veya iş birliği yaparak bu sorunun ele alınacağını aktardı.