Avrupa’nın en büyük lüks markalarından biri olan Dior marka çantaların satış fiyatı ile maliyeti arasındaki fark dudak uçuklattı.

İtalya’da soruşturma kapsamında Dior tedarikçilerine polis baskınları düzenlenirken, Dior’un bir tedarikçiye 57 Euro’ya mal olan çantaları 2790 Euro gibi astronomik bir fiyatla sattığı belirtildi. Soruşturmada, işçilerin çalışma koşullarının kötü olduğu ve hatta bazılarının yasadışı olarak çalıştığı tespit edildi. Ayrıca, işçilerin günün her saatinde çalışabilecekleri şartların sağlandığına dair kanıtlar bulundu.

ARMANİ DE RADARA GİRDİ

2024 Eurovision: İsviçre'nin temsilcisi Nemo kazandı 2024 Eurovision: İsviçre'nin temsilcisi Nemo kazandı

Bir diğer ünlü marka Armani de radara girmişti. Armani’nin mağazalarda 1.900 dolardan fazla fiyata satılan ürünler için müteahhitlere çanta başına 99 dolar ödediği ortaya çıkmıştı.

Bu skandal, Dior’un sahibi olan LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton) grubunu da etkiledi. Şirket, tedarik zincirindeki denetim eksiklikleri nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. LVMH CEO’su Bernard Arnault, dünyanın en zengin üçüncü kişisi olarak bilinirken, kızı Delphine Arnault ise Dior’un CEO’su olarak görev yapıyor.