Ganime GÜLMEZ

Basın: "AfD göçmen kökenli üyelerini arıyor" 

Anayasayı Koruma Mahkemesi Kurulu 12 Şubat tarihinde bir genelge çıkararak, AfD üyeleri hakkında bir göç geçmişleri olup olmadığı soruşturmasını başlatıyor, ‘göçmen kökenli’ olma kriterini şu şekilde iletiyor: “Siz veya en az bir ebeveyniniz Alman vatandaşı olarak  doğmamışsa' ve 'göçmenle evlilik/birliktelik olması durumunda'."

AfD kendi üyeleri hakkında istenen bu bilgiyi 12-13 Mart tarihlerine dek döküme edip bildirmek zorunda. Bu sürenin uzatılması talebi ise red edildi.

AfD “Befangenheitsantrag” denilen “önyargının olduğunu-sürece dahil olanların önyargılı olduğuna dair endişelerin dile getirildiği” 3 farklı başvuruda bulunmuştu: Bu başvuruların hepsi reddedildi.

Ancak partinin yasaklanıp yasaklanamayacağı noktasındaki hukuki durum kısaca şöyle açıklanıyor: “Almanya’da Federal Hükümet, Federal Meclis ya da Federal Konsey parti yasağı prosedürüne başvurabilir. Ancak bu başvuruyu yapabilmenin önündeki engeller çok fazla. Davaların ön duruşmasında-ön yargılamada Federal Anayasa Mahkemesi asıl yargılama sürecinin başlatılıp başlatılamayacağını inceler.”

CDU bir “parti kapatma davası” açmak üzere aktif olarak çalışıyor. Bu kapatma başvurusunu yapabilmesi için 36 milletvekilinin imzası gerekiyor. Ve 12-13 Mart tarihinde duruşmaların seyrine göre bu adımını netleştireceğini belirtiyor.

Son gelişmeleri içeren haberlerde dava seyri şöyle özetlenmiş:

31 yaşındaki Alman lotodan 98 milyon Euro kazandı 31 yaşındaki Alman lotodan 98 milyon Euro kazandı

“12 ve 13 Mart tarihleri AfD için çığır açacak günler olacak. Ardından Kuzey Ren-Vestfalya Yüksek İdare Mahkemesi, Federal Anayasayı Koruma Dairesi’nin partinin tamamını aşırı sağcı olduğundan şüphelenilen bir dava olarak sınıflandırmaya devam edip edemeyeceğine karar vermek istiyor.

Federal Büro’nun 2.000 sayfadan fazla ve kapsamlı video materyali içeren çok sayıda yeni dosya sunması nedeniyle mahkeme, iki tarihi 12 ve 13 Mart’a erteledi. Ancak AfD bu gecikmeyle yetinmedi, sürenin en az altı hafta uzatılmasını talep etti. Ancak bu ek süre talebi 5. Senato Başkanı tarafından reddedildi.”