Üçlü koalisyon hükümeti tarafından (SPD, Yeşiller ve Sol Parti) 2019 yılından bu yana yönetilen Almanya'nın en küçük eyaleti Bremen'de, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi aday listesinde yapılan bir hata nedeniyle seçimlere katılamazken, sosyal demokrat parti (SPD) oylarını beş puan artırdı. Yeşiller ise federal düzeyde olduğu gibi Bremen'de de önemli ölçüde oy kaybına uğradı.

Bremen Eyalet Seçim Kurulu’nun verilerine göre SPD yüzde 29.8, CDU yüzde 25.7, Yeşiller yüzde 11.9, Sol Parti yüzde 11.1, sağ popülist Öfkeli Yurttaşlar (BIW) yüzde 9.5 ve FDP yüzde 5.2 oy aldı. Son yapılan 2019 seçimlerinin en çok oy alan partisi Hrıstiyan Demokratlar Birliği (CDU) yüzde 1 oy kaybederken, SPD'nin oy oranını yüzde 4.9 artırması dikkat çekti. Yeşiller yüzde 5.5, FDP yüzde 0.7, Sol Parti yüzde 0.2 oy kaybına uğradı. Seçim sonuçlarına göre, eyalet parlamentosuna SPD 28, CDU 24, Yeşiller 11, Sol Parti 10, BIW 9 ve FDP 5 milletvekili gönderdi.

SPD’nin başbakan adayı Andreas Bovenschulte, 2019 yılında Yeşiller ve Sol Parti ile oluşturdukları koalisyonun devamı konusunda görüş belirtmedi.

Bakanlık raporu: Çocuk cinsel istismarında artış oldu Bakanlık raporu: Çocuk cinsel istismarında artış oldu