Alman iç istihbarat teşkilatı Federal Anayasayı Koruma Dairesi, terör örgütü IŞİD-H'nin (IŞİD Horasan), destekçilerini Batı ülkelerine aktarmak için Ukrayna rotasını kullandığı uyarısında bulundu.

Almanya İçişleri Bakanlığı Başkanı Nancy Feser'in açıkladığı verilere göre şu anda Almanya'da radikal İslamcılığın yaklaşık 27 bin takipçisi bulunuyor.

ALMAN İÇ İSTİHBARATINDAN UKRAYNA UYARISI

Alman iç istihbarat teşkilatı Federal Anayasayı Koruma Dairesi (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang, terör örgütü IŞİD-H'nin (IŞİD Horasan), destekçilerini Batı ülkelerine aktarmak için Ukrayna rotasını kullandığı uyarısında bulundu.

2023'te yaptığı çalışmaların sonuçlarına ilişkin bir basın toplantısında konuşan Haldenwang, "IŞİD-H, muhtemelen Ukrayna'dan Avrupa'ya gelen mülteci dalgası aracılığıyla destekçilerini Batı Avrupa'ya kaçırmayı başardı" dedi.

Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinin olası terör saldırılarını yakından izlediğini ve önlediğini dile getiren Haldewang, IŞİD-H'nin benzer terör grupları arasında en tehlikelisi olduğunu söyledi.

Paris'teki Bataclan tiyatrosuna ve Brüksel metrosuna yapılan saldırıların takip edilmesi gereken örnekler olarak gördüğünü belirten Haldenwang, "Kapsamlı hazırlıklar yapılıyor, çok sayıda insan işin içine giriyor, silahlar tedarik ediliyor ve bir noktada güvenlik birimleri kapıdan içeri adım atmayı başarıyor" dedi.

Basın toplantısında konuşan Almanya İçişleri Bakanı Nancy Feather de Almanya'da şu anda yaklaşık 27 bin radikal İslamcı olduğunu belirtti.

Haldewang, 22 Mart'ta Moskova'daki Crocus Belediye Binası'na düzenlenen IŞİD-H saldırısına atıfta bulunarak, şunları kaydetti:

Koma Amed 27 yıl sonra ikinci konserini Köln'de verdi Koma Amed 27 yıl sonra ikinci konserini Köln'de verdi

"Tehditler, cihatçıların yanı sıra küçük gruplardan da gelebilir, ancak Moskova'daki son terör saldırısı gibi büyük ölçekli koordineli terör saldırıları da olası bir senaryodur."

Alman istihbaratının sunduğu veriler, Ukrayna özel servislerinin Batılı küratörlerin koordinasyonu ve arabuluculuğuyla Orta Doğu'daki çeşitli terör örgütleriyle aktif işbirliği içinde olduğu bilgisini bir kez daha doğruluyor.