Azerbaycan Savunma Bakanlığı, son dönemde Fransa’nın Ermenistan’a silah satmasına tepki gösterdi. 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Fransa ile Ermenistan arasında "Caesar" topçu sistemlerinin satılmasına ilişkin imzalanan anlaşmaya değinilerek, “Fransa’nın Ermenistan’a ölümcül ve saldırı amaçlı topçu sistemleri ve diğer silahları sağlamasının Fransa’nın Güney Kafkasya bölgesindeki provokatif faaliyetlerinin bir başka kanıtıdır” denildi. 

''YENİ SAVAŞA GİDEN YOLDUR''

“Ermeni liderliğinin intikam politikasına destek verilmesi hem siyasi sorumsuzluktur, hem de yeni bir savaşa giden yoldur” 

Bölgedeki mevcut durumun Fransa tarafından tehlikeye atıldığını belirtilen açıklamada, “ BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi Fransa tarafından Ermenistan’ın yeniden silahlandırılması ve Ermeni liderliğinin intikam politikasına destek verilmesi hem siyasi sorumsuzluktur, hem de yeni bir savaşa giden yoldur” ifadeleri kullanıldı. 

Nijerya’da okul çöktü: Can kaybı 21’e yükseldi Nijerya’da okul çöktü: Can kaybı 21’e yükseldi

Açıklamada, “Yeni Kaledonya ve diğer denizaşırı sömürge topraklarında yaşanan süreçler, yerel halkların sömürüye maruz bırakılması, doğal kaynaklarının yağmalanması, ırkçı politikalar sonucunda bu bölgelerin demografik yapısının değiştirilmesi, protestoların kan ve silah gücüyle bastırılmasının Macron yönetiminin gerçek yüzünü gösteriyor. Fransa, sömürgeciliğe son vermek yerine, Azerbaycan’a karşı kirli bir propaganda ve dezenformasyon kampanyası yürütüyor. Güney Kafkasya bölgesindeki durumun ağırlaşmasının ve yeni bir savaş başlamasının sorumluluğu tamamen intikamcı bir politika izleyen Ermenistan liderliği ve Macron diktatörlüğüne ait olacağını belirtiyoruz” ifadelerine yer verildi.