'Güvenli bir eğitim sistemi istiyoruz' pankart ve bildirileri ile sokaklara çıkan öğrenciler: “Hepimiz, psikolojik ve bedensel olarak gücümüzün en son sınırındayız! Artık kaldıramıyoruz!” diyerek bir de imza kampanyası başlattılar.

Gösterilere sağlık emekçileri de destek veriyor.

Almanya: Öğretmenler seminerde bir araya geldi Almanya: Öğretmenler seminerde bir araya geldi

Hamburg, Münih, Stuttgart ve Bonn merkezlerinde düzenlenen merkezi protestolarda: “Okullar 5. dalgayı yaşıyor. Bir hafta içerisinde 120 bin öğrenci korona hastalığına yakalandı. Sağlık güvenceli bir eğitim istiyoruz. Partiler çocuklar için değildir. Çocuklar hakkındaki kararları partiler alamaz. Çocuklar hakkındaki kararları aileleri vermelidir. Aşılanmaların bilimsel güvenceleri, çocukların hangi durumlarda devam zorunluluğu olacağı gibi konularda ailelerin talepleri yanıtlanmalıdır” denildi.

Geçtiğimiz günlerde, ağırlıklı olarak Berlin, Münih, Hamburg ve Stuttgart gibi büyük şehirlerde, aileler ve çocuklar anaokulları önünde mahsur kaldı. Eğitmenlerin hastalanmasıyla birlikte yeterli pedagojik eğitim almış kadro sayısı kuralı, her iş günü yerine getirilemez hale gelince; bazı anaokulları kapılarına kilit vurmak ve ailelere başka adresler göstermek zorunda kaldı.

İlkokullarda, hastalığa yakalanan bir çocuğun öğrenim gördüğü sınıftaki diğer çocukların ailelerine “sınıfta bazı çocuklar karantinada” yönlü bilgi dahi verilmedi.

Ganime GÜLMEZ