Almanya’da Deutsche Post ile Birleşik hizmet sendikası Ver.di (Vereinte Dienstleistungs­gewerkschaft) arasında sözleşmeli personele yönelik sendikanın önerdiği yüzde 15'lik maaş zammı talebini işveren Deutsche Post reddetti .

Ver.di sendikası, dün tam gün greve gitti ve grev nedeniyle gün boyunca posta dağıtımı yapılmadı. Sendika, Almanya’da toplu sözleşmeler kapsamındaki yaklaşık 160 bin çalışana 12 aylık bir süre için yüzde 15 daha fazla ücret talep ediyor.

Grev kararını açıklayan Ver.di sendikası adına görüşmelere katılan Andrea Kocsis, “İşverenlerin gerçek ücret kayıplarını telafi etmeyi reddetmesi, grubun milyarlarca dolarlık kârı göz önüne alındığında bir provokasyondur. Şirketlerdeki işçiler şimdi buna net bir cevap verecek ve grevlerle taleplerini vurgulayacaklar” dedi. 

Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 8 Şubat’ta devam edecek. O zamana kadar anlaşma sağlanamazsa, yeni grevlerin de olabileceği belirtildi.

VER.Dİ: KRİZİN KAZANANI DEUSCHE POST

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Ver.di sendikası tarafından yapılan bir açıklamada "Deutsche Post AG sözde krizin kazananlarından biri" ifadesi dikkat çekti.

Ver.di sendikasının açıklamasında "Corona Pandemisi 2020 sürecinde sevkiyat hacmi hızla arttı ve bugüne kadar yüksek seviyede kaldı. Dax grubunun karları da bunu yaptı. 2021 yılını 5,1 milyarlık rekor bir sonuçla kapatmayı başaran şirket, 2022 için de çok iyi bir sonuç hedefliyor.

Deutsche Post AG'nin başarısı, bize her gün mektup ve koli getiren ve genellikle yüksek hacimli gönderiler nedeniyle yüksek düzeyde fiziksel ve zihinsel strese maruz kalan çalışma arkadaşlarımız tarafından sağlanmaktadır. Satışları daha da artırmak için her zamankinden daha hızlı, daha ağır ve daha fazla nakliye yapmak zorundalar." denildi.

NE OLMUŞTU?

Erdoğan TOGG hediye etmişti: 250 milyon Euro kaptırdı Erdoğan TOGG hediye etmişti: 250 milyon Euro kaptırdı

2020'deki toplu pazarlık anlaşmazlığında, birkaç uyarı grevinden sonra Ver.di, sendikası iki aşamada yüzde 5 daha fazla maaş zammı ile, önemli ölçüde daha yüksek stajyer maaşı ve operasyonel nedenlerle işten çıkarmaların hariç tutulmasını ve 31 Aralık 2023'e kadar uzatılmasını kabul ettirmişti.