Fransa'nın başkenti Paris'te sendikaların ve gençlik örgütlerinin çağrısıyla emeklilik yaşını 64’e çıkarmayı hedefleyen yasa tasarısına karşı Bastille Meydanı’nda gösteri düzenlendi. 

"64 yaşında emekliliğe hayır", "Metro, iş, tabut", "60 yaşından sonra çalışmak öldürür" pankartları taşıyan göstericiler, "(Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel) Macron istemese de işçilerin onuru ve daha iyi bir dünya için buradayız", "Hep birlikte genel grev!" sloganları attı.

Paris'te yaklaşık 150 bin kişinin katıldığı gösteriye sol çizgideki Boyun Eğmeyen Fransa’nın (LFI) desteklediği 2022 LFI cumhurbaşkanı adayı olan Jean-Luc Melenchon da katıldı.

Araştırma sonucu: Erkek makak maymunlar biseksüel Araştırma sonucu: Erkek makak maymunlar biseksüel

Fransa genelinde 200’den fazla noktada düzenlenen gösterilere resmi verilere göre 1,12 milyon, organizatörlere göre ise 2 milyondan fazla kişi katıldi.

Emeklilik yaşının 62 olduğu Fransa'da 1 Eylül'den itibaren yasal emeklilik yaşının kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilerek 2030'da 64'e çıkarılacağı bildirildi. Öte yandan 2027'de emeklilik maaşının tamamını alabilmek için 43 yıl boyunca prim ödeme şartı olacağı kaydedildi.

19 Ocak’taki gösterileri özellikle farklı sol akım partiler desteklerken, ülkenin en önemli 8 sendikası Fransızları 31 Ocak’ta tekrar sokağa inmeye çağırdı.