Almanya, ABD Temsilciler Meclisi’nin UCM kararını eleştirdi Almanya, ABD Temsilciler Meclisi’nin UCM kararını eleştirdi

Mehmet TANLI / Münster

Türkiye kökenliler ve diğer ülkelerden göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Ahlen’de, ırkçılıkla mücadele haftası çerçevesinde büyük boyda bir beze sembolik olarak çizilen bir ağacın dallarına katılımcılar parmak izlerini koyarak ırkçılığı kınadılar.

Ahlen Belediyesi Uyum ekibi, Uyum Meclisi'nin, Demokratie leben ve şehir lisesi öğrencilerinin de katılımıyla ortaklaşa düzenlenen etkinlikte Ahlen Belediye Başkanı Dr. Alexander Berger, Uyum Meclisi başkanı Ergül Aydemir birer konuşma yaptılar.

Dr. Berger, ’’Solingen'deki Genç Ailesinin evinin kundaklanmasının ve aileden 5 kişinin ölümünün üzerinden 30 yıl geçmesine ve ondan sonra sayısız ırkçı saldırılara rağmen, ırkçılığı kökünden söküp atamadık. Bu utanç verici bir şeydir. Benim için her kültür ve insan değerlidir ‘’ dedi. Ahlen Uyum meclisi Başkanı Ergül Aydemir ise, "Kökeni ne olursa olsun herkesin eşit olduğunu ve ayrımcılık yapılmadan yaşama hakkına sahip olduğunu vurgulamak istiyorum. Irkçılık, toplumda, meslek eğitim yeri ve iş ararken, konut bulmada ve hayatın birçok alanında hâlâ ciddi bir sorun olmaya devam ediyor. Bu nedenle mücadelemiz sürmelidir’’ dedi.

Etkinlik kapsamında sembolik olarak bir bezde çizili ağacın dallarına katılımcıların farklı renklerdeki parmak izleri koyması dikkat çekti.

Irkçılığı kınayan etkinlik sırasında Innosozial kurumunun müdürü Dietmar Zöller, VHS müdiresi Nadine Köttendorf, Şehir Lisesi Müdürü Meinolf Thiemann, yardımcısı Dr. Anne Giebel, Familienbildungsstätte Müdürü Lars König, Ahlen Belediyesi başkan yardımcısıi Stephanie Kosbab, Ahlen Belediye başkanın danışmanı, basın sözcüsü Frank Merschaus’ta hazır bulundular.