Almanya genelinde düzenlenen ırkçı parti AfD'yi protesto mitinglerinin en görkemlisi dün Hamburg'da gerçekleşti

10 bin kişinin katılması beklenen ırkçılığı protesto mitingine, kar ve buz gibi soğuğa rağmen 80 bin gösterici katıldı.

Türkiye kökenli kitle dernekleri ve örgütlerin yok denecek kadar az katıldığı gösteriye anti-faşist kurumlar, sendikalar, kiliseler, kültürel örgütler, siyasi partiler ve kulüpler destek verdi.

"Hamburg aşırı sağcı ve Neo-Nazi yapılanmalarına karşı ayağa kalkıyor" sloganıyla şehrin en merkezi yeri Jungfernstieg caddesinde düzenlenen gösteriye, mitingin organizatörlerinden Almanya Sendikalar Birliği'ne (DGB) göre 80 bin, polise göre ise 50 bin kişi katıldı.

Çoğunluğu Alman katılımcılardan oluşan miting, organizatörler tarafından güvenlik gerekçesiyle planlanandan daha erken saatte (16.40'ta) sonlandırıldı. Jungfernstieg'teki Alster Gölü kenarında gerçekleşen gösteri sırasında bir ambulansın kalabalıkta sıkışıp kaldığını görüldü.

IRKÇI AfD'NİN TALEBİ İLE GENİŞ ALAN GÖSTERİYE KAPATILDI

"Komşumuz bağışladı. Hac’ca gittik" mahkemeden döndü "Komşumuz bağışladı. Hac’ca gittik" mahkemeden döndü

Mitingte sırasında göstericilerin dikkatini çeken önemli bir soru vardı; Hamburg Eyalet Parlamentosu önünde bulunan geniş alanın boş olmasına rağmen, miting neden Alster Gölü kenarında dar alanda gerçekleşti? On binlerce kişinin katıldığı mitingte birçok gösterici göle düşme tehlikesi geçirdi.

Kısa bir araştıma sonucu açığa çıkan gerçeğin ardından aşırı sağcı AfD'nin verdiği bir dilekçe çıktı; Dün akşam saat 19.00 da planlanan ırkçı parti AfD'nin Eyalet Meclis Grubu toplantısı nedeniyle Rathausmarkt'ta on binlerce kişinin rahat şekilde gösteri yapacağı alan polisler tarafından geniş önlemler alınarak gösteriye kapatıldı.. 

Irkçı parti AfD'nin protesto edildiği bir günde, faşist partinin talebi ile geniş alan göstericilere kapatıldı. Çoğunluğunu gençlerin teşkil ettiği anti-faşist göstericiler, bir süre sonra bu duruma müdahala ettiler. Miting, polisin aldığı geniş önlemlere rağmen, AfD'nin verdiği dilekçe ile gösteriye kapatılan Rathausmarkt'taki Eyalet Parlamentosu önünde devam etti. Binlerce gösterici ellerindeki pankartlar ve haykırdıkları sloganlarla faşist örgütlerin yasaklanmasını istedi. Gösteri geç saatlere kadar devam ederek olaysız sona erdi.