Almanya’da darbe yaparak yönetime el koymak için plan yaptıkları suçlamasıyla tutuklanan ‘Reichsbürger’ (İmparatorluk Vatandaşları) üyelerine karşı açılan dava Frankfurt'ta başladı.

Eyalet Mahkemesi’nde başlayan duruşmada, darbecilerin lideri olduğu iddiasıyla Prens Heinrich XIII. Reuss ilk kez hâkim karşısına çıktı. Aralarında eski ordu mensupları ve bir Federal Meclis eski milletvekilinin de bulunduğu 9 sanık yargılanıyor. 

Sahte evrak çetesine baskın: Üç eyalette gözaltı Sahte evrak çetesine baskın: Üç eyalette gözaltı

Frankfurt Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde başlayan duruşmadaki iddianame 617 sayfadan oluştu. Federal Savcı Tobias Engelstetter, toplam 9 sanık hakkında bir terör örgütüne üye olmak ya da terör örgütünü desteklemek suçlamasında bulundu. Engelstetter yaptığı sunumda Prens Reuss’un elebaşı olarak hareket ettiğini söyledi.

İddianamede terör örgütünün Temmuz 2021’de kurulduğu belirtildi. Silahlı bir grubun Berlin’deki Federal Meclis binasına sızması ve Federal Meclis üyeleri ile Alman hükümeti üyelerini tutuklamasının planlandığı kaydedildi.

Suçlamalar arasında ‘vatana ihanet’ suçu da yer alıyor. Silah yasasına karşı işlenen suçlar da bazı sanıklara yöneltilen suçlamalar arasında. İddianamede özellikle, grubun ‘Almanya’daki mevcut devlet düzenini şiddet kullanarak ortadan kaldırmayı ve yerine, ana hatlarıyla üzerinde çalışılmış olan kendi hükümet biçimini getirmeyi’ hedeflediği belirtildi. İddianamede, örgüt lideri olmakla suçlanan Prens Reuss’un, devletin başında bulunmasının planlandığı ve Adalet Bakanlığı için sağ popülist AfD’nin eski Federal Meclis üyesi ve eski Berlinli yargıç Birgit Malsack-Winkemann’ın düşünüldüğü ifade edildi.