‘Reichsbürger’ (İmparatorluk Vatandaşları) örgütünün, demokratik düzeni zorla yıkmayı planladığı ve kendi devletlerini kurmak istediği iddia ediliyor.

Grubun sözde askeri kolu olduğu iddia edilen üyeler Stuttgart’ta yargılanacak. Yüksek Bölge Mahkemesi, 2025 yılının başına kadar çok sayıda ek duruşma günü planladı. Sanıklar, terör örgütüne üye olmak ve vatana ihanet niteliğinde bir girişim organize etmekle suçlanıyor. Federal Savcılık, Frankfurt am Main ve Münih Yüksek Bölge Mahkemeleri’nde görülmek üzere 18 suçlamada daha bulundu. Ancak suçlamaların kabul edilebilirliği ve ana davaların açılması konusunda henüz bir karar verilmedi. Frankfurt’ta öncelikle elebaşı olduğu iddia edilen kişilerin, Münih’te ise diğer üyelerin yargılanması planlanıyor.

Berlin'de Türkiye-Hollanda maçı sonrası 64 soruşturma Berlin'de Türkiye-Hollanda maçı sonrası 64 soruşturma

2022 yılında Almanya’nın farklı eyaletlerinde ve yurt dışında geniş çaplı terörle mücadele baskınları gerçekleştirilmişti. Baskınlarda çok sayıda zanlı tutuklandı. O dönemde gözaltına alınan 27 şüphelinin rejimi devirme planlarının ana hatlarını hazırladıkları ve kasıtlı olarak öldürmeyi bile göze aldıkları belirtildi. Buna ek olarak, Almanya çapında 286 askeri birlikten oluşan bir sistem kurulmaya başlanmıştı. Prens Heinrich XIII. Reuss ‘devlet başkanı’ olarak hareket edecekti. Reuss, ‘Reichsbürger’ hareketinin en önemli aktörlerinden biri olarak kabul ediliyor.