AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'da 5-6 Temmuz’da düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Zirvesi programını iptal ederek, Avrupa Futbol Şampiyonası'nda oynanacak Hollanda-Türkiye çeyrek final maçını statta izlemek için Berlin'e gelme kararı aldı.

Erdoğan'ın kararının, A Milli Takım oyuncusu Merih Demiral'ın sahada yaptığı 'Bozkurt' işareti ve Almanya- Türkiye arasında yaşanan kriz sonrası gelmesi dikkat çekti.

MERİH DEMİRAL'DAN 'BOZKURT' İŞARETİ KRİZİ

Almanya'da düzenlenen EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın son 16 turunda Türkiye, Avusturya ile Leipzig'de karşı karşıya gelerek maçı 2-1 kazanmıştı. Maçın bitiş düdüğü sonrası Merih Demiral, MHP ve Ülkü Ocakları'yla özdeşleşmiş, "Bozkurt" işareti olarak bilinen hareketi yapmıştı.

Bahar Bektaş'ın 'Sürgün asla sona ermez' filmi gösterimde Bahar Bektaş'ın 'Sürgün asla sona ermez' filmi gösterimde

Basın ve kamuoyundan gelen yoğun tepkiler sonrası Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, "Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok. Avrupa Futbol Şampiyonası'nı ırkçılık için bir platform olarak kullanmak kabul edilemez. UEFA'nın olayı araştırmasını ve yaptırımları değerlendirmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Faeser'ın ardından Almanya Gıda ve Tarım Bakanı Cem Özdemir'den konuyla ilgili bir paylaşım geldi. Paylaşımında UEFA'yı etiketleyen Özdemir, "Bu mesaj aşırı sağcıdır, terörü ve faşizmi temsil eder. UEFA ceza vermelidir." dedi.

ANKARA VE BERLİN ARASINDA BÜYÜKELÇİ TRAFİĞİ 

Dün Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Bugün ise Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Almanya'nın Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.