Almanya’da 9 Haziran’da yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) ve birçok eyaletteki yerel seçimlerin yanı sıra eylül ayında Brandenburg, Saksonya ve Thüringen’de yapılacak parlamento seçimleri öncesi politikacılara yönelik saldırılar arttı.

CHP Almanya Federasyonu’nda yeni başkan Özgür Uçma CHP Almanya Federasyonu’nda yeni başkan Özgür Uçma

SPD’nin Saksonya’daki AP milletvekili adayı Matthias Ecke’nin Dresden kentinde cuma gecesi seçim afişi asarken 4 genç tarafından saldırıya uğrayarak hastanelik edilinceye kadar dövülmesi, ülke genelinde tedirginliğe yol açtı.

Aşırı sağcı olduklarından hareket edilen gençler tarafından saldırıya uğrayan Ecke’in aldığı ağır yaralar nedeniyle ameliyat edildiği ve sağlık durumunun iyiye gittiği açıklandı. 2022 yılından beri AP milletvekili olan Ecke’den önce de yakın bir yerde seçim afişleri asan Yeşiller Partisi’nden bir politikacının saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Bir gün önce de Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinin Essen kentinde 3. Belediye Başkanı Rolf Fliss’in (Yeşiller) saldırıya uğraması endişeyi artırdı.

SALDIRGANLARDAN BİRİ SUÇUNU İTİRAF ETTİ
Matthias Ecke’ye saldıran 4 gençten biri dün gece polise giderek teslim oldu. Saksonya Eyalet Kriminal Dairesi, cumartesiyi pazara bağlayan gece saat 01.00’e doğru 17 yaşında bir gencin ailesiyle birlikte polise giderek teslim olduğunu ve suçunu itiraf ettiğini açıkladı. Detaylı açıklamalarda bulunmayan gencin, diğer saldırganlarla ilgili bilgi vermediği belirtildi. İkâmet adresi belli olduğu ve kaçma tehlikesi görülmediği için söz konusu gencin serbest bırakılıp ailesiyle birlikte eve gönderildiği açıklandı.