Asgari ücrete zam

1 Ocak'ta yürürlüğe giren önemli değişikliklerden biri, asgari ücretle çalışan kişileri kapsıyor. Sene başında asgari ücrete düşük oranda da olsa zam yapıldı. Yeni saat ücreti 12,41 Euro. Buna paralel olarak  "Minijob" denilen işlerde aylık gelir sınırı 520 Euro’dan 538 Euro’ya yükseltildi. Aylık maksimum çalışma süresi de 43,35 saate çıkarıldı. 538 Euro sınırının altında kalan Minijob çalışanlarından ücret üzerinden vergi ve kesinti yapılmıyor.

 Gelir vergisi

Geniş bir çalışan kesimini ilgilendiren bu değişikliğe göre yıllık gelir vergisinden muaf tutulan sınır yükseltildi. Kişi başına vergiden muaf tutulan gelir sınırı yeni yılda 10 bin 908 Euro’dan, 11 bin 604 Euro’ya yükseltildi. Ortak gelir beyanında bulunan evli çiftler için muafiyet sınırı da 21 bin 816 Euro’dan 23 bin 208 Euro’ya yükseltildi.

 Bürgergeld

Eski adıyla Hartz IV olarak bildiğimiz "Bürgergeld", yani sosyal yardım ödemelerine %12 oranında zam yapıldı. Tek başına yaşayan bir kişiye, kira ve yakıt destekleri hariç ayda net 563 Euro ödenecek. Sosyal yardıma muhtaç kişiler şu ana kadar 502 Euro alıyordu. Beraber yaşayan çiftlere ise ödeme kişi başına 451 Euro’dan 506 Euro’ya çıkarıldı. Çocuklara ödenen Bürgergeld miktarı da arttı. Örneğin 14-18 yaş grubundakilere aylık ödeme 420’den 471 Euro’ya çıkartıldı. 6 yaşından küçük çocuklar için ayda 357 Euro ödenecek. Almanya’da şu an yaklaşık 5,5 milyon kişi Bürgergeld alıyor.

Bakım parası

Almanya, ABD Temsilciler Meclisi’nin UCM kararını eleştirdi Almanya, ABD Temsilciler Meclisi’nin UCM kararını eleştirdi

Bakıma muhtaç kişiler ve onlara bakan aile bireyleri için ödenen bakım parası yüzde beş oranında arttı. Huzurevine yerleşenlerin bakım masraflarıyla ilgili bakım sigortasının karşıladığı katkı payı da huzurevinde kalınan süreye göre %5-10 oranında artırıldı.

Ebeveyn parası (Elterngeld)

Anne baba parası alabilmek için belirlenen yıllık gelirdeki üst sınır, evli çiftlerde 300 bin Euro’dan 200 bin Euro’ya düşürüldü. Yani yılda 200 bin Euro’dan fazla net gelire sahip bir çift ebeveyn parası alamayacak. Tek başına çocuk yetiştiren anne-babalarda ise üst gelir sınırı 175 bin Euro olarak belirlendi. Özetle, yüksek bir kazanca sahip olan ebeveynler bu destekten faydalanamayacak. Anne baba parasıyla ilgili değişiklik Nisan 2024’ten itibaren doğacak olan çocukları kapsayacak. 31 Mart’a kadar başvuruda bulunanlar için eski uygulama geçerli olacak.

 Çocuk pasaportları kalktı

Almanya’da 12 yaşından küçük çocuklara verilen, bir yıl geçerliliği olan "Kinderreisepass" olarak adlandırılan çocuk pasaportları yeni yılla birlikte kalktı. Bu çocuk pasaportlarında parmak izlerinin kayıtlı olduğu bir çip bulunmadığı için bazı ülkeler, pasaportu yeterli görmeyip, ek olarak vize isteyebiliyordu. Yeni uygulamayla bu sorun ortadan kalktı, ayrıca her yıl pasaportu uzatma derdi de olmayacak. 1 Ocak 2024’ten itibaren 12 yaşından küçük çocuklar için de 6 yıla kadar geçerlilik süresi bulunan elektronik pasaportlar veriliyor. Bu yaş grubundakiler için pasaport bedeli 37 Euro 50 Cent oldu.

 Elektronik reçete ve depozito

1 Ocak 2024’te elektronik reçete uygulaması Almanya’da zorunlu hale geldi. Yeni yılla birlikte depozito (Pfand) düzenlemesi genişletildi. Plastik şişelerde, pet şişelerde satılan sütlere ve en az yüzde 50 oranında süt içeren kefir, meyveli süt gibi ürünlere de artık şişe başına 25 Cent depozito ödenecek.(Kaynak: WDR / Cosmo Türkçe)