Almanya'da SPD, Yeşiller ve FDP'den oluşan 'trafik lambası' koalisyon  hükümetinin, Sol Parti’nin (Die Linke) önergesine verdiği bir yanıtta, 2023 yılının ilk yarısında haklarında sınır dışı edilme kararı bulunan 7 bin 861 yabancının ülkelerine geri gönderildiği yer aldı.

SINIR DIŞILARDA YÜZDE 27 ARTIŞ OLDU

"Neue Osnabrücker Zeitung"un haberine göre, sınır dışı edilenlerin 1.664'ü kadın ve 1.375'i reşit değildi. Bu rakamın, bir yıl öncesinin aynı dönemine göre yüzde 27 artış anlamına geldiği belirtildi. Sınır dışıların en fazla Gürcistan, Kuzey Makedonya, Afganistan ve Türkiye'ye yapıldığı açıklandı.

Sol Parti (Die Linke) önergesine verilen yanıtta, her 3 sınır dışı girişiminden 2’sinin çeşitli nedenlerle gerçekleşmediği, bunların arasından 520 kişinin hava yoluyla sınır dışı edilmesinin son anda ertelendiği belirtildi.

Önergeye verilen yanıta göre, Almanya’da haklarında sınır dışı edilme kararı olan 279 bin 98 kişinin bulunduğu, bunlardan 224 bin 767’sinin geçici olarak ülkede kalmalarına müsamaha gösterildiği yer aldı.

4 BİN KİŞİ 'GÖNÜLLÜ' ÜLKEYİ TERKETTİ

Türkiye’den Almanya'ya iltica başvurularında rekor artış Türkiye’den Almanya'ya iltica başvurularında rekor artış

Öte yandan eyaletlerin verdiği maddi destekle 4 bin 892 yabancının ‘gönüllü’ olarak bu yılın ilk yarısında Almanya’dan ayrıldığı açıklandı.