Almanya’da ırkçı parti Almanya için Alternatif (AfD) ülke genelinde ikinci büyük parti konumuna yükseldi.

Irkçı parti AfD Başkanı Chrupalla, “Friedrich Merz, bizi yarıya indirmek istiyordu ama biz iki misli güçlendik” dedi. Chrupalla, “Biz CDU’yu yarıya indirmeliyiz ve en tehlikeli parti olan Yeşiller yok olup gitmeli” dedi.

Chrupalla, salondaki 470'ye yakın AfD üyesi tarafından dinlendi. CDU federal lideri Merz'in, 2018'de parti başkanlığına aday olurken “AfD’yi yarıya indireceğime güveniyorum” sözlerini hatırlattı. 

ZDF'in aktardığı habere göre Chrupalla, son anketlerde AfD’nin yüzde 19-21 arasında oy alacağının ortaya çıktığını belirterek AfD’nin eyalet hükümetlerinde sorumluluk üstlenmeye’ hazır olduğunu söyledi. Chrupalla, diğer partilerin kendileriyle işbirliği yapmak istemediklerini söyleyerek, “Diğer partiler, AfD’nin iktidara gelmesi halinde halkın yaşamının daha iyi olacağından korkmaktalar. AfD, gücünü yalnız muhalefette değil, iktidarda da gösterebilir” dedi.

Muz kasalarında kokain yakalandı: Değeri 224 milyon dolar Muz kasalarında kokain yakalandı: Değeri 224 milyon dolar

Aşırı sağcı AfD Başkanı Chrupalla, “Önce yerel yönetimlere başlayıp sonra eyalet parlamentoları ve daha sonra da federal hükümette yerimizi alacağız” ifadesini kullandı. Chrupalla,  diğer partilere yönelik de “Bizsiz hükümet kurmak mümkün olmayacak. Bize gelecekler” dedi.