Almanya genelinde Birleşik Hizmetler Sendikası (Ver.di) tarafından 1 Mart'ta grev çağrısı yapılıyor. Ver.di, yaklaşık 90 bin çalışanın uyarı grevine çağrıldığını açıkladı. 

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'den Türkiye ziyareti Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier'den Türkiye ziyareti

Grevden etkilenmeyecek tek eyaletin Bavyera olduğu açıklandı. Uyarı grevlerine paralel olarak ‘Fridays for Future’ 1 Mart’ta iklim krizine karşı çok sayıda gösteri düzenliyor.

Grevlerin nedeni olarak 130’dan fazla belediyeye ait iştirak şirketlerindeki yerel toplu taşıma alanında çalışan yaklaşık 90 bin kişi için devam eden toplu sözleşme görüşmeleri savunuluyor. 

2 ŞUBAT'TA 80'DEN FAZLA KENTTE GREV YAŞANDI

Almanya'da 2 Şubat’ta Birleşik Hizmetler Sendikası Ver.di, sendikası yerel toplu taşıma araçlarında ülke çapında koordineli bir grev düzenledi. Sendikaya göre, o sırada 80’den fazla şehir ve yaklaşık 40 bölge grevden etkilendi. Ver.di Başkan Yardımcısı Christine Behle, “Çalışanların 2 Şubat’ta yaptıkları grevle gönderdikleri mesaj, her bir federal eyaletteki toplu pazarlık görüşmelerinin hâlâ bir sonuç vermemesi nedeniyle yeterince anlaşılmamış görünüyor. Müzakerelerin ilerleyebilmesi için işverenlere yeni bir baskı uygulanması gerekiyor” dedi.