Ganime GÜLMEZ / Almanya

Almanya'da kamu emekçilerinden çeşitli hizmet sektörlerine dek,2.5 milyonu aşkın işçi-memur-emekçiyi temsil eden Ver.di (Birleşik Hizmetler Sendikası) sendikası, Almanya’nın 16 eyaletinde gerçekleşen “Noel Zamanı Grevi”ne, %10.5-en az 500 Euro gelir artışı talebiyle 80 bin kişinin katıldığını bildirdi.  

Greve tüm eyaletlerdeki eğitimden sağlığa çeşitli iş kollarında çalışan emekçiler, dondurucu soğuklara rağmen katılım sağladı.

Alman turizm şirketi FTI iflas başvurusunda bulundu Alman turizm şirketi FTI iflas başvurusunda bulundu

Fridays For Future (Gelecek İçin Cumalar) Almanya çatısı da, “Okullarda, iş yerlerimizde, neredeysek orada tüm grevlere katılacağız” yönlü kararı doğrultusunda bu grevlere katıldı.

Katılımın en yoğun olduğu eyaletlerden biri olan Bavyera Eyaleti’ndeki İşçi Temsilcileri’nin grev sırasındaki aktarımları şöyle: “Bavyera Eyaleti’nde 14.500’ü aşkın çalışan greve katıldı. Erlangen’de (2.500) ve Münih'te (12.000) devlet memurları en meşru taleplerini haykırdı. Perakende sektöründeki çalışanlar da Münih'teydi. Dondurucu soğuğa rağmen bu kadar çok insanın bir araya gelmesinden gurur duyuyoruz! 

İşverenler bu ısrar karşısında büyük bir hayal kırıklığına uğradılar. On binlerce insanı ikna edebilecekleri ciddi bir teklifte bulunmaları gerekiyor. Hafta sonunda müzakerelerde neler sunulacağını görmek için sabırsızlanıyoruz. Ucuza kandırılmamıza müsaade etmeyeceğiz.” 

Bugün de Dortmund ve Bochum’daki çelik işçilerinden Berlin’deki kamu emekçilerine, Postdam’a dek binlerce işçi-emekçi yine bu grev zincirine katıldı. 

EVG (Demiryolu ve Ulaşım Sendikalar Birliği) de dün itibariyle bugün akşama dek grevde. Bu ay ikinci grevleri: Bu alanda "%75 Hayır" yakalanmaya çalışılıyor. Yakalanırsa genel greve gidilecek.