Büfede yangın: Üç kişi öldü, ikisi ağır 16 kişi yaralandı Büfede yangın: Üç kişi öldü, ikisi ağır 16 kişi yaralandı

Almanya'da Lokomotif Şoförleri Birliği'nden (GDL) yapılan açıklamada yolculardan bir kez daha binlerce tren iptaline hazırlıklı olmaları istendi.

GDL’den yapılan yazılı açıklamaya göre yük taşımacılığındaki grev ise bu akşam saat 22:00’de başladı. Uyarı grevi 24 saat sürecek. Grevlerden Alman Demiryolları’nın işlettiği Berlin ve Hamburg’da S-Bahn'lar da grevden etkilenecek. Öte yandan uzun mesafe ve bölgesel ulaşım sektörlerindeki tüm çalışanlar da greve gidecek.

GDL başkanı Claus Weselsky, bu yıl 24 Kasım’da ücret müzakerelerinin başarısızlıkla sonuçlandığını çünkü DB’nin bu konuda da herhangi bir müzakere alanı bırakmadığını açıkladı. Yenilenen grevin nedenlerini açıklayan sendika, “İşverenler her yerde oyalıyor ve çalışanlara yaptıkları iş için hak ettikleri takdir ve tanıma hakkını vermeye hazır değiller” dedi.

GDL, vardiyalı çalışanlar için çalışma saatlerinin haftada 38 saatten 35 saate düşürülmesinin yanı sıra aylık 555 Euro’luk bir artış ve enflasyon telafi ikramiyesi talep ediyor. DB şu ana kadar 32 aylık bir süre için yüzde 11’lik bir ücret artışı ve talep edilen enflasyon telafi ikramiyesini teklif etti. GDL ise bunu yetersiz bularak reddetti.