Almanya’da temizlik işlerinde çalışan personelin yüzde 60’ını göçmen kökenliler oluştururken, restoran, kafe ve bar gibi işletmeleri kapsayan gastronomide bu oran yüzde 46. Aşçılar arasında ise göçmen kökenlilerin oranı ise yüzde 50’nin üzerinde. 

Almanya’da göçmen kökenlilerin oranının yüksek olduğu diğer sektörler, yüzde 38 ile ulaştırma ve lojistik, yüzde 36 ile inşaat ve yüzde 36 ile kuaför ile güzellik uzmanlarını da kapsayan vücut bakımı oldu. DW Türkçe’nin haberine göre yaşlı bakımı alanında çalışanların yüzde 30’unu, doktorların yüzde 27’sini göçmen kökenliler oluşturdu. Göçmen kökenlilerin oranının en düşük olduğu alanlar ise yüzde 6 ile polis ve adliye oldu. Bu oran öğretmenlerde yüzde 11, bankacılık ve sigortacılık alanında yüzde 16 olarak kaydedildi. Toplamda ise 2022’de 15-64 yaş grubundaki çalışanların dörtte birini göçmen kökenliler oluşturdu. 

Berlin'de Türkiye-Hollanda maçı sonrası 64 soruşturma Berlin'de Türkiye-Hollanda maçı sonrası 64 soruşturma

Federal İstatistik Dairesi, kendisi ya da anne-babası 1950 yılından sonra Almanya’ya göç etmiş kişileri göçmen kökenli olarak sınıflandırıyor.