Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde, ilk evini alanlara verilecek eşler için 20 bin, çocuk başı 5 bin Euro’luk (dört kişilik bir aile için 30 bin Euro) „Ev alma yardımı“nın ayrıntıları belli oluyor.

22 Nisan’da onaylanan ve 1 Mart 2024 yürürlük tarihi getirilen „Hessengeld“in ana amacı, ailelerin ev sahibi olurken yüksek orandaki Alım-Satım Vergisi’nden kurtulmak. Yasa çıktığında ayrıntıları net değildi. Hessen Eyaleti Maliye Bakanlığı, daha sonra gelen sorular ışığında konuyu daha anlaşılır hale getirdi. Buna göre;

ALIM-SATIM VERGİSİ ORANINDA: Destek fonunun asıl amacı, hem aileleri ev sahibi yapmak hem de, ilk evini alanlar için alım satımı kolaylaştırmak. Yani bir anlamda, alım-satım vergisini sıfırlamak. Yapılacak yardım, alım-satım vergisi aşamayacak.

TOPLAM YARDIM MİKTARI: Evi bir ya da iki kişinin ortak almasının önemi yok. Karı-koca aynı evde yaşayacaksa, kişi başı maksimum 10’ar bin Euro hesaplanacak. Eve dört yetişkin giriyorsa, bu sayılmayacak. Çift başı en fazla 20 bin Euro hesap edilecek. 18 yaşın altındaki her çocuk başına da 5 bin Euro ödenecek. Yani iki çocuklu bir çift 30 bin Euro alacak.

EVİN DEĞERİ VE YARDIMDA SINIR:

Bir Türkiye kökenli aile, 200 bin Euro’luk bir daire almışsa, Alım-Satım Vergisi 12 bin Euro tutuyor. Verilecek yardım 12 bin Euro ile sınırlı olacak. Bir Türk aile 500 bin Euro’luk ev almışsa, vergisi 30 bin Euro tutuyor. Evli ve 18 yaş altında iki çocuklu aileye bu destek tam verilecek. Aile 1 milyon Euro’luk ev almışsa, vergisi 60 bin Euro tutuyor. Ailenin 18 yaşın altında 4 çocuğu varsa, en fazla 40 bin Euro‘luk destek olacak. İki çocuklu aile en fazla 30 bin alabilecek. Tek kişi en fazla 10 bin Euro desteklenecek.

DAHA ÖNCE EV ALMIŞ OLANLAR:

Bunlar maalesef destekten yararlanamıyor. Desteğin amacı ilk kişisel kullanım evinin satın alınması. Halihazırda ailenin olan daire, ev ya da başka türlü konut (lüks de olabilir) ile ilgili miras, bağış gibi nedenlere aile fertlerinin üzerine geçse bile bu desteklenmiyor. Ama bir daire örneğin, yetişkin çocuğa satılırsa, o çocuk destek alabilecek.

DESTEK ÖDEMESİ NE ZAMAN?:

Ev desteği, 1 Mart 2024’ten sonra satın alınan daire, ev ya da her türlü konut için sağlanacak. Ticari emlaklar için destek yok. Hessengeld’in ilk ödemesinin bu yıl yapılması planlanıyor. Bu yardımı alabilmek için bavurular, Wirtschafts- und Infrastructurebank Hessen üzerinden gerçekleştirilecek.

CHP Almanya Federasyonu’nda kongre heyecanı! CHP Almanya Federasyonu’nda kongre heyecanı!

DESTEK ALMAK İÇİN NASIL BAŞVURULACAK?

Evi, daireyi ya da apartmanı alan kişi, burada yaşayacak, yani destek alacak herkesin (ev halkının) kimlik kartlarını, alım-satım vergisi bildirimini, satın alma sözleşmesini, evin sigortasını, çeşitli vergi bilgilerini online olarak sisteme yükleyecek. Başvuru yeri henüz açılmış değil, bir kaç ay içinde aktif hale gelmesi bekleniyor.

DESTEK ÖDEMESİ NASIL OLACAK? 

Daha önce sanılanan aksine, Hessengeld (ev desteği), 10 yıl boyunca geri ödenecek. Yani aile 30 bin Euro’luk destek almışsa, bu para her yıl 3000’er bin Euro olarak aileye verilecek ya da gereken vergilerden düşülecek. 10 bin Euro’luk destek ise her yıl 1000 Euro olarak ev alan şahsa verilecek.

ŞİMDİ NE YAPMAK GEREKİYOR?

1 Mart 2024’ten sonra ev alanlaran ya da almayı planlayanların şu anda bir şey yapması gerekmiyor. Zaten sistem hazır olmadığı için bir şey yapılamayacak da. Haklar saklı tutulacak ve bir hak kaybı yaşanmayacak. Başvuru formlarının henüz hazırlanmadığı belirtildi.