Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Çin Başbakanı Li Qiang ile görüştü.

Wie Turkish Airlines Erdogan-Fans geheime Rabatte gewährt Wie Turkish Airlines Erdogan-Fans geheime Rabatte gewährt

Ursula von der Leyen, görüşmeye dair sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Ekonomilerimiz güçlü bir şekilde birbirine bağlı ancak ayrımcı uygulamalar nedeniyle AB ticaret açığı artmaktadır. Başbakan Li ile ticaretimizi nasıl yeniden dengeleyebileceğimizi görüştüm. Bu konuyu ele almak üzere Yüksek Düzeyli Ekonomik ve Ticari Diyaloğumuzu yeniden başlatmalıyız” dedi.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada ise, Çin’e bir ziyaret gerçekleştiren Macron’un, dün ziyaretinin ilk gününde Pekin’de Fransız toplumu ile bir araya geldiği ifade edildi.

Macron’un daha sonra RedBrick müzesinde düzenlenen 17’nci Croisements Festivali açılışına katıldığı belirtildi. Bu Fransız-Çin festivalinin, başlangıcından bu yana 15 milyon izleyiciyle Çin’deki en büyük yabancı festival olma özelliğini koruduğu ifade edildi.

Ayrıca Macron sosyal medya hesabı üzerinden Cinping ile görüşeceği konulara dair yaptığı açıklamada, “Çin’in barışın inşasında önemli bir rol oynayacağına inanıyorum. Bu konuyu görüşmek ve ilerleme kaydetmek için geldim. Başkan Şi Cinping ile ayrıca işletmelerimiz, iklim ve biyoçeşitlilik ve gıda güvenliği hakkında da konuşacağız” dedi.

Başbakan Li’ye Ukrayna ve dünya genelindeki büyük çatışmalar ile zor durumlar hakkında konuşmak istediğini söyleyen Macron, ortak bir çözüm paylaşılması ve ortak bir yol inşa edilmesi kabiliyetinin oldukça önemli olduğuna dikkati çekti.

Fransa’nın 2025’te okyanusların korunmasına ilişkin küresel bir konferans organize edeceğini kaydeden Macron, Çin’in de bu girişimlerin bir parçası olması gerektiğini dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, dün Pekin’de Çinli mevkidaşı Şi ile yaptığı görüşmede, Ukrayna’da barışın sağlanması için ortak bir yol inşa edilmesini istediğini söyledi.