İzmir'in Bergama ilçesinde Bayburt Grup'a bağlı Agrobay Seracılık'ta sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldıklarını belirten tarım işçileri yaklaşık sekiz aydır haklarını alabilmek için mücadele ediyor.

Kıdem ve ihbar tazminatları ödenmeyen ve yasal süreç dolayısıyla işsizlik ödeneğine de başvuramayan işçilerin aylardır yaşadığı mağduriyet, indirimli market zinciri Lidl üzerinden Almanya'yı da yakından ilgilendiriyor.

Türkiye’den Almanya'ya iltica başvurularında rekor artış Türkiye’den Almanya'ya iltica başvurularında rekor artış

Almanya-Neckarsulm merkezli Lidl, Agrobay Seracılık’ın en önemli müşterilerinden biri.

Deutsche Welle'nin haberine göre, Almanya'da geçen yıl yürürlüğe giren Alman Tedarik Zinciri Yasası, Alman şirketlerini tedarik zincirlerindeki insan hakları ihlalleri,çevreye verilen zarardan da sorumlu hale getiriyor. Ancak Alman Lidl, tedarik zincirinde var olan ihlallere rağmen yaklaşık sekiz ay boyunca Agrobay ile ticari ilişkisini sürdürdü.

Tarım İşçileri Sendikası'nda (Tarım-Sen) Başkanı Umut Kocagöz, Lidl yetkililerinden aldıkları bilgiye göre şirketin Agrobay ile ticareti Nisan ayı ortasında durduğunu, ancak ticareti durdurmasının aylardır süren mağduriyetteki sorumluluklarını azaltmayacağını söyledi. Kocagöz, Lidl'ın yasanın gereklerine uymadığı ve gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle şirket hakkında Federal Ekonomi ve İhracat Kontrol Dairesi'ne (BAFA) başvuracaklarını söyledi.

Lidl, 2022-2023 mali rakamlarına göre dünya çapında 31 ülkede 12 bin 200'den fazla mağazası ve 114,8 milyar euro cirosuyla dünyanın en büyük indirimli marketlerinden biri. Dolayısıyla Agrobay için de önemli bir referans ve prestij kaynağı. (Kaynak: Deutsche Welle)