ABD'li gazeteci Seymour Hersh, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç’in üyeliğini onaylamak üzere anlaştığı Vilnius’taki NATO Zirvesi hakkında çarpıcı bir iddiada bulundu.

Hersh, kendine ait internet sitesinde Biden’ın Erdoğan’a karşı ‘zaferini’ oluşturan başlıca etkenin Türkiye’nin ‘ciddi mali sıkıntıları’ olduğunu yazdı.

Hersh, ‘Biden’ın vesayeti altındaki Erdoğan’dan daha iyi ne olabilir?’ sorusuna yer verdi.

Pulitzer Ödüllü ABD'li gazeteci Seymour Hersh'in anonim kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD Başkanı Joe Biden'ın Ankara'nın İsveç'e NATO üyeliği vermesine rıza göstermesi karşılığında Türkiye'ye Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) 11-13 milyar dolar değerinde mali yardım sağlama sözü verdiği bildirildi. .

Hersh'in internet sitesinde yayınladığı bir makalede, "Biden, çok ihtiyaç duyulan 11-13 milyar dolarlık bir kredi limitinin Uluslararası Para Fonu tarafından Türkiye'ye kullandırılacağına söz verdi" deniyor.

Gazeteci, "işlem hakkında doğrudan bilgisi olan bir yetkilinin" sözlerini aktardığına göre, "Biden'ın bir zafer kazanması gerekiyordu ve Türkiye ciddi bir mali stres içinde."

"Biden'ın Erdoğan'a verdiği söz sayesinde, İsveç'in NATO'ya katılmasına Ankara'nın itiraz etmeyeceğini" belirten Hersh, "Erdoğan'ın, NATO ve Batı Avrupa ile daha iyi durumda olduğunu fark etmesinden daha iyi ne olabilir?" değerlendirmesi yaptı.

ABD başkan adayı Trump’a mitingde silahlı saldırı ABD başkan adayı Trump’a mitingde silahlı saldırı

Türkiye'nin "yakın bir mali krizin" eşiğinde durduğunu ifade eden Hersh, "altınlarını satmak, önlenebilir bir temerrüt ya da ekonomi politikaların tamamen tersine çevrilmesi ve muhtemelen bir IMF programının acı hapını yutmak" arasında bir seçimle karşı karşıya olduğu belirtildi.

TÜRKİYE DESTEK SÖZÜ VERMİŞTİ

Türkiye, İsveç ve NATO’nun Vilnius’taki üçlü görüşmesi sonrası yapılan açıklamada, Türkiye’nin, İsveç’in NATO’ya Katılım Protokollerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sevk edeceği, İsveç’in de Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik sürecinin canlandırılması konusundaki çabaları destekleyeceği bildirilmişti.

GAZETECİ SEYMOUR HERSH KİMDİR?

Hersh, Watergate skandalının da önemli haberlerini yapmıştır. 1972 yılında gerçekleşen bu skandal, ABD Başkanı Richard Nixon'ın yönetimi altında gerçekleştirilen yasadışı faaliyetlerin ortaya çıkmasıyla sonuçlanmıştır. Hersh, Watergate hükümet krizini derinlemesine araştırarak gizli bilgilere ulaşmış ve önemli haberler yayımlamıştır. Bu haberler, kamuoyunda büyük bir etki yaratmış ve Nixon'ın istifasına yol açmıştır.

Hersh'in gazetecilikteki başarıları, birçok ödülle onurlandırılmıştır. 1970 yılında Pulitzer Ödülü'ne layık görülen Hersh, ayrıca George Polk Ödülü ve Ulusal Gazeteciler Derneği Ödülü gibi saygın ödülleri de almıştır.