Çin'e ait dev bir balonun Amerika Birleşik Devletleri (ABD) semalarında görülmesi Almanya da yankı yarattı.

Hrıstiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) İnsan Hakları Politikaları Sözcüsü Michael Brand, Bild gazetesine yaptığı açıklamada yaşanan olayın Çin'in, "ABD'nin hava sahasına artık saygı duymadığını" gösterdiğini söyledi. 

Brand, "Küresel egemenlikte demokrasi ile diktatörlük arasında sert bir yarışa kendimizi hazırlamak zorunda kalacağız" yorumunu yaptı.

Rus savaş gemileri Küba'ya gidiyor: ABD'ye bir misilleme mi? Rus savaş gemileri Küba'ya gidiyor: ABD'ye bir misilleme mi?

ABD'de gökyüzünde Çarşamba günü gözlemlenen dev balon, Washington tarafından Çin'in casusluk faaliyeti olarak algılanmıştı. Çin balonun, ağırlıklı olarak meteoroloji olmak üzere bilimsel amaçlarla kullanılan sivil bir hava aracı olduğunu ve rotasından çıkarak ABD'ye sürüklendiğini bildirerek olaydan üzüntü duyduğunu bildirmişti. Washington ile Pekin arasında oluşan gerginlik nedeniyle ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Pekin ziyareti ertelenmişti.

ABD SAVAŞ UÇAKLARI TARAFINDAN DÜŞÜRÜLDÜ

Washington yönetimi balonun Çin'e ait olduğunu açıklarken, düşürülmesinin gündemde olduğunu duyurmuş fakat Çin ise bu iddiaları yalanlamıştı. Gökyüzünde ilerleyen balon dün Güney Carolina sahillerinde ABD savaş uçakları tarafından düşürüldü.

"ENKAZIN İNSANLARA ZARAR VERMEMESİNİ İSTEDİM"

ABD Başkanı Joe Biden konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Biden, "Balonun düşürülme talimatını Çarşamba günü verdim ve bir an önce düşürülmesini istedim fakat enkazın insanlara zarar vermemesini istedim" dedi. Pentagon yönetimi ise balonun düşürülmesi için en uygun zamanında, balon Atlas Okyanusu üzerinde ve ABD'nin sınırları içerisindeyken düşürülmesinin uygun olduğunu düşünerek harekete geçti.

SÜPERSONİK FÜZE KULLANILDI

ABD Savunma Bakanlığı da balonun düşürülme operasyonunun detaylarını paylaştı. Virginia'daki Langley Hava Kuvvetleri Üssü'nden kalkan bir F-22'nin balonu düşürdüğü belirtildi. Savaş uçağının ısıya duyarlı, AIM-9X süpersonik füze kullandığı da kayıtlara geçti.

ÇİN'DEN ABD'NİN BALONU VURMASINA SERT TEPKİ

Bu hamlenin ardından Çin'den çok sert bir açıklama geldi. ABD'nin balonun düşürüleceğini önceden haber vermediğini belirten Çin Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, ABD'nin aşırı tepki gösterdiği belirtilirken, "Misilleme yapma hakkımız var" denildi.

ABD SINIRINI GEÇERKEN BÖLGEDE PANİK YARATMIŞTI

Balon 28 Ocak'ta Alaska'da görülmüş ve 30 Ocak'ta Kanada hava sahasına girmişti. Balon daha sonra tekrar ABD sınırını geçerken bölgede panik yaratmıştı. Balonun patlama anlarını anbean görüntüleyen Reuters, balonun düşürülmesi sırasında bir patlama meydana gelmediğine de dikkat çekti.