İzmir’de meydana gelen 6.9’luk depremin üçüncü gününde, can kaybı 51'e, yaralı sayısı ise 896'ya yükseldi. AFAD 8 binada arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

AFAD, deprem sonrasında, büyüklüğü 4'ün üzerinde 40 artçı olmak üzere, toplam 833 artçı sarsıntı yaşandığını açıkladı.

Mehmet TANLI / Hamm

Avrupa’daki Alevi toplumunun çatı örgütü olan AABK İnanç ve Yol-Erkan Kurulu İzmir’deki şiddetli depremin ardından Kamuoyuna şöyle bir açıklama yaptı; 

Kamuoyunun Bilgisine;

Doğal felaketlerin yeri, zamanı, dili, dini, ırkı olmuyor. Felaketler hep acı, yokluk, zorluklar getirmekle birlikte, aynı zamanda toplumlarda ki dayanışma, birlik, fedakarlık duygularını da güçlendirmiştir. Maalesef yine bir felaket ile karşı karşıyayız . 

İzmir ve çevresinde yaşanan deprem yine acıları ve yıkımları beraberinde getirdi. Her yaşanan acı yürekleri burkar, gönüllerde bir kor gibi yanar.  

Halen göçük altında olan insanlarımızın sağlıklı bir şekilde kurtarılması, yaşanan acıları bir nebzede olsa hafifletecektir. Bu yaşanan felakette gönüllerimizi, yüreklerimizi ve kapılarımızı ihtiyacı olan insanlarımıza açmak insanlık görevidir. Bu bağlamda Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak üstümüze düşen sorumluluk dahilinde dayanışma içerisinde olacağız. 

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve AABK İnanç Yol-Erkan Kurulu olarak, depremde hayatını kaybeden canlarımızın devirleri daim olsun, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Yaşamını yitiren insanlarımızın, ailelerine ve tüm İzmir halkına baş sağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.     

Pandemi ve bu felaketten dolayı darda ve zorda olan tüm insanlığın, Hızır yardımcısı olsun.  

 Saygılarımızla.

Elmshorn EWB Başkanı Öznarin: Uyum tek yönlü değildir Elmshorn EWB Başkanı Öznarin: Uyum tek yönlü değildir

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu  

AABK İnanç ve Yol-Erkan Kurulu