Alman Sendikalar Birliği'nin (DGB) çağrısıyla bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler,  sendikalar ve çeşitli meslek gruplarından on binlerce kişi 1 Mayıs'ı coşkuyla kutladı.

1 Mayıs kutlamalarında konuşmacılar enflasyon karşısında eriyen maaşlara karşı yüksek ücretli toplu sözleşmenin önemine ve "grev hakkı"na vurgu yaptı.

1 Mayıs bayramı ülke genelinde 400'den fazla gösteri ile kutlandı. Alman Sendikalar Birliği'nin (DGB) yaptığı açıklamaya göre, bu yıl "Kesintisiz Dayanışma" sloganı ile düzenlenen gösteri ve etkinliklere ülke genelinde yaklaşık 300 bine yakın kişi katıldı.

Berlin'de Türkiye-Hollanda maçı sonrası 64 soruşturma Berlin'de Türkiye-Hollanda maçı sonrası 64 soruşturma

Deutsche Welle'nin aktardığı habere göre, DGB Başkanı Yasmin Fahimi, Köln'deki gösteride yaptığı konuşmada insan onuruna yakışan çalışma hakkı için mücadelenin önemine vurgu yaptı. "Sosyal açıdan adil bir toplumsal değişimin" gerekli olduğunu belirten Fahimi, "Sadece güçlü sendikalarla ve toplu sözleşmelerimizle kâr hırsına karşı koyabiliriz" şeklinde konuştu.

DGB Başkanı Fahimi: Grev hakkı elnizden alınmak isteniyor

DGB Başkanı Fahimi, konuşmasında ücretli çalışanlara, "Sistem için o kadar önemlisiniz ki, grev hakkınız elinizden alınmak isteniyor. Ama sistem için o kadar da önemli değilsiniz ki, size düzgün ücretler ödenmesi istenmiyor" diye seslendi.

Grevlerin amacı ekonomik ve siyasi olarak baskı yapmak

Almanya'nın en büyük sendikası IG-Metall Başkanı Jörg Hofmann da, havalimanlarındaki grevlere ilişkin eleştirileri reddederek, grevlerin amacının "ekonomik ve siyasi olarak baskı yapmak" olduğunu ve çalışanların bu haklarını kullandıklarını hatırlattı. Hofmann, "Grev hakkında kısıtlamalara göz yummayacağız. Nokta. Bu kadar" diye konuştu.