CHP'nin zaferi ve AKP'nin hezimeti ile ilgili Alman, İngiliz ve ABD basınına yansıyan bazı haberler şöyle:

Handelsblatt:

"Pazar günkü seçimlerden çıkarılacak en önemli ders, Erdoğan'ın yenilebilir olduğudur. Ve bunun hem Erdoğan'ın kendisi hem de muhalefet, ülke ve tüm bölge açısından sonuçları olacak. Erdoğan geçmişte sadece kendisinin kalkınma getireceğini, sadece kendisinin siyasi krizleri çözebileceğini ve önceki tüm seçimleri kazandığını söyleyerek seçmeni ikna edebiliyordu. Bu artık geçerli değil. Erdoğan doruk noktasını geride bıraktı. Güçlü faiz artırımlarına rağmen yüksek enflasyonu düşüremedi. Toplumun büyük bölümünün Filistin yanlısı olduğu ülkede Ortadoğu sorununda nüfuz gösteremedi. Ve elindeki tüm güce rağmen muhalefeti sindiremedi."

Mitteldeutsche Zeitung:

"AKP İstanbul'da kazansaydı bu Erdoğan'ın zaferi olurdu, şimdi ise Erdoğan'ın yenilgisi. Bunun nedeni sadece Erdoğan'ın yıllardır ucuz para politikasıyla bizzat neden olduğu ekonomik kriz değil. Tahakküme, devlet ve toplumda sinsice ilerleyen İslamcılaşmaya isyan eden kentli gençlerin sayısı giderek artıyor. Erdoğan şimdi özeleştiri yapacaklarını açıkladı. Şimdiye dek pek çok kez siyaseten öldüğü söylendi ama yeniden toparlanmayı başardı. Son seçimlerden ne sonuçlar çıkaracağını beklemek gerek. Hukuk devleti değerlerini benimsemesi pek olası değil. Kendisine bir dönem daha cumhurbaşkanı olma imkanı ve daha da fazla güç katacak bir anayasa reformu planına hız vermesi daha olası görünüyor."

Frankfurter Allgemeine Zeitung:

ABD'li doktor hastaların serumlarına zehir katmış! ABD'li doktor hastaların serumlarına zehir katmış!

"Erdoğan'ın belirlediği adaylar o kadar solgundu ki, yerel seçimlerdeki zayıf sonucun sorumluluğunu onların üstüne atmaya bile çalışmadı. Yönetiminde geçen bunca yılın ardından parti, personel açısından bir deri bir kemik kalmış durumda. Ülkedeki güç dengeleri açısından şimdilik değişen pek bir şey olmadı. Merkeziyetçi Türkiye'de belediye başkanlarının önemli bir hareket alanı yok. Değişen şey, ülkedeki hava. Ve bu çok önemli. Uzun süredir ilk kez başka bir Türkiye mümkün görünüyor. Otokrasiye doğru durdurulamaz şekilde kayan bir ülke görünümü yok artık."

Stuttgarter Zeitung:

"Tam 30 yıl önce İstanbul belediye seçimleri Türkiye'de yeni bir dönem başlatmış, Recep Tayyip Erdoğan siyaset sahnesine çıkmıştı. Şimdi ise İstanbul seçimleri Erdoğan'ın uzun kariyerinin sonunu başlatıyor. Cumhurbaşkanı ülke genelindeki yerel seçimlerde hezimete uğradı. Her ne kadar yerel seçimlerde cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimlerine göre farklı kurallar geçerli olsa da. AKP'nin sadık seçmenleri, Ankara'da bir iktidar değişikliğini savunmasalar da cumhurbaşkanlarına bir uyarı göndermiş oldu. Ancak muhalefetin zaferinin boyutu, bir şeylerin sarsıldığına ve Erdoğan'ın muhtemelen artık durduramayacağı bir yola girildiğine işaret ediyor."

Die Zeit:
Almanya’nın Die Zeit gazetesi, Türkiye’deki yerel seçimlere ilişkin haberinde, muhalefetin Erdoğan’a karşı tarihi bir zafer kazandığına işaret etti. CHP’nin resmi olmayan sonuçlara göre net bir şekilde kazandığını aktaran gazete, “Sonucun 2028’deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için de sonuçları olabilir” yorumunda bulundu.

Seçim sonuçlarını aynı zamanda Erdoğan’ın on yıllardır karşı karşıya kaldığı en büyük başarısızlık olduğuna dikkat çeken Die Zeit, Erdoğan’ın özellikle İstanbul’u geri almayı hedeflediğini ancak mevcut sonuçlara göre İmamoğlu’nun yeniden seçildiğini aktardı. 

The Financial Times:
İngiltere’nin The Financial Times (FT) gazetesi, “Muhalif belediye başkanlarının kazanmasıyla Türkiye’deki büyük şehirler Recep Tayyip Erdoğan’a darbe vurdu” başlıklı haberinde, AKP’nin seçimlerde büyük bir yenilgi yaşadığını, bunun ise 20 yılı aşkın süre önce iktidara geldiğinden bu yana Erdoğan’ı en büyük seçim yenilgisi ile karşı karşıya bıraktığını yazdı. İlk sonuçlara göre CHP’nin İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa olmak üzere büyük şehirlerinde seçimleri önde götürdüğünü aktaran gazete, ‘Ekrem İmamoğlu’nun CHP için gösterdiği güçlü performansın Erdoğan’a özellikle acı verici bir darbe vurduğu’ yorumunu yaptı.

Reuters:
Reuters haber ajansı, “Türkiye’nin yeniden dirilen muhalefeti, önemli yerel seçimlerde Erdoğan’ı hezimete uğrattı” başlıklı haberinde, seçim sonuçlarının muhalefeti yeniden bir siyasi güç olarak ortaya koyduğu yorumunda bulundu.

İmamoğlu’nun Cumhur İttifakı’nın AKP’li adayı Murat Kurum’un yaklaşık 10 puan önünde olduğuna dikkat çeken Reuters, ülke çapında elde edilen sonuçların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP için iktidarda oldukları 20 yılı aşkın süre içindeki en kötü yenilgi olduğunu kaydetti.

BBC:
İngiltere’nin BBC yayın kuruluşu da seçim sonuçlarını okurlarına “Türkiye’de yerel seçimler: Muhalefet tarihi zaferle Erdoğan’ı şaşkına çevirdi” başlıklı haberiyle duyurdu. BBC, seçim sonuçlarının, üçüncü kez cumhurbaşkanı seçilmesinin üzerinden henüz bir yıl geçmeden bazı kentlerin kontrolünü yeniden kazanmak isteyen Erdoğan’a önemli bir darbe olduğu yorumunu yaptı. Erdoğan’ın büyüdüğü kentteki seçim kampanyasını yürüttüğünü hatırlatan BBC, İmamoğlu’nun 2019’un ardından dün İstanbul’daki ikinci zaferini kazandığını kaydetti.

The Guardian:
İngiltere’nin The Guardian gazetesi, Türkiye’deki yerel seçim sonuçlarına ilişkin haberinde, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da beklenmedik bir zafer kazandığı, bunun ise CHP’yi ülke siyasetinin merkezine taşıdığı yorumunu yaptı. Ülke genelindeki seçim sonuçlarına atıfta bulunan gazete, CHP’nin Erdoğan’ın yönetimine beklenmedik bir darbe indirdiğini kaydetti. The Guardian, haberinde şu değerlendirmeye yer verdi: “Sonuçlar, geçen yıl cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasının hemen ardından destekçilerini yerel seçimlerde sandık başına gitmeye çağırmaya başlayan Erdoğan’a karşı olan hoşnutsuzluğun hızla bir sembolü haline geldi.” Gazete, Erdoğan’ın İstanbul’daki seçim kampanyasının da ön saflarında yer aldığını hatırlattı.

The Wall Street Journal:
ABD’nin The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, yerel seçim sonuçlarını okurlarına “Erdoğan, Türkiye’deki seçimde yenilgi yaşadı” başlıklı haberiyle duyurdu. Kötü ekonominin AKP hükümetinin aldığı seçim sonuçları üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çeken gazete, CHP’nin on yıllar sonra ilk defa ülke çapında bir seçimi oy oranı bazında birinci sırada bitirmeye yakın olduğunu yazdı. Alınan sonuçların AKP açısında ekonomiden duyulan hoşnutsuzluğu yansıttığını aktaran WSJ, “İstanbul, stratejik ve sembolik bir ödül” diyerek İmamoğlu’nun seçim başarısına dikkat çekti. (Kaynak: Deutsche Welle)