Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ hakkında, katıldığı televizyon programında Abdullah Öcalan ile ilgili açıklamaları nedeniyle “suçu ve suçluyu övme” ve “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması dün görüldü.

Mahkeme, "örgüt propagandası” suçunun işlendiğinin sabit olduğuna karar verdi. Mahkeme, suçun basın yayın yoluyla işlenmiş olması gerekçesiyle yarı oranında artırım yaptı ve Yanardağ’ın 2 yıl 6 ay hapsine hükmetti. Karar sonrası Yanardağ tahliye edildi.

Gazeteci Celal Başlangıç sürgünde hayatını kaybetti Gazeteci Celal Başlangıç sürgünde hayatını kaybetti

'TOPLUMA GÖZDAĞI VEREREK SİNDİRMEYE ÇALIŞIYORLAR'

Tahliye kararı sonrası bir konuşma yapan Yanardağ, "Burası rejimin zulüm simgesidir. İktidar yeni dönemde mahkeme kararlarıyla bir yeni rejimi inşa etmeye çalışıyorlar" dedi. 

Yanardağ sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Benim davamda bir televizyon programında güncel bir konuya ilişkin yapmış olduğu yorumlar nedeniyle terör örgütü propagandası yapma, suç ve suçluyu övme suçlamasıyla da karşı karşıyayız. Şimdi buradaki fiil ne? Televizyon programı. Yargılanan ne söylenen söz? Peki söylenen sözlerde suç var mı? Hayır, hiçbirinde suç yok. Söylediğim sözleri aynen mahkemede tekrar ettim. Bunların tamamını savundum. Peki niye ceza verdiler?  Geleceğe dönük bir içtihat oluşturuyorlar. Sınırlamaya, bağımsız medyayı geri çekilmeye zorlamaya çalışıyorlar, Topluma gözdağı vererek sindirmeye çalışıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz"

YANARDAĞ: AYŞENUR ARSLAN SUSTURULDU

"14-28 Mayıs seçimlerinin ilk siyasal sonucuyum benim tutuklanmam ilk siyasal sonuç" diyen Yanardağ, "Benim seçilmem tesadüf değil. Dün aynı gerekçelerle Ayşenur Arslan hakkında böyle bir açıldı. Terör örgütü propagandası yapmak suç ve suçluyu övmek. Ben programı izledim. Programda kesinlikle böyle bir şey yok. Ayşenur Arslan'ı susturdular arkadaşlar. Ayşenur Arslan susturuldu" dedi.

'TÜRKİYE'DE BİR NAZİ HUKUKU YERLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR'

Basına ve siyasal etkinliklere getirilen yasal kısıtları değerlendiren Merdan Yanardağ "Türkiye'de bir Nazi hukuku yerleştirilmeye çalışılıyor. O da şudur" dedi: ."Fiile değil,  faile, yani suça değil, kişiye bakarak suç icat etmek."

Merdan Yanardağ sözlerine şu şekilde devam etti: "Suça değil kişiye bakarak suç icat etmek. Ceza kanununda bir maddi arıyorlar. Bulamazlarsa yoruma ve varsayıma dayalı bir şekilde icat ediyorlar. Eğer kuvvetli bir suç şüphesi yoksa bile, önden tutukluyorlar, biz ön infaz yani Mussolini'nin ceza yasasındaki ön infazı uygulamaya çalışıyorlar. Osman Kavala altı yıldır burada. Sessiz ve soylu bir direniş içinde. Tayfun Kahraman öyle. Seçilmiş bir milletvekili var burada. Bu Türkiye'nin ayıbıdır. Can Atalay seçilmiş bir milletvekili. Ben onları içeride bırakarak çıkmaktan utanıyorum. O nedenle öfkeliyim"