Kolombiya'da düzenlenen "Venezuela" konulu uluslararası konferansa ilişkin notlar aldıklarını belirten hükümet yetkilileri, Meksika diyaloğunun başlaması için Venezuela'ya yönelik uygulanan yaptırımların kaldırılması gerektiğini kaydetti.

Yetkililer, "Uluslararası tek taraflı, yasa dışı ve zorlayıcı politikaların her birinin geri alınmasını talep ediyoruz. Yaptırımlar, Venezuela halkına karşı bir saldırı oluşturuyor ve ülkenin ekonomik, sosyal yaşantısının gelişmesinde engel teşkil ediyor." ifadesine yer verdi.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro da Kolombiya'nın ev sahipliğinde düzenlenen konferansın ülkesinin egemenliğine yönelik bir saygı anlamına geldiğini vurgulayarak, "Herhangi bir koşul olmaksızın tüm yaptırımların kaldırılması gerekiyor. Muhalefet ile anlaşmaya varılan ve ABD'nin el koyduğu 3,2 milyar doların serbest bırakılmasını ve bunun sosyal yatırım fonuna aktarılmasını istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov: Avrupalı şirketler 250 milyar euro kaybetti Lavrov: Avrupalı şirketler 250 milyar euro kaybetti

Venezuela konulu konferansa, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Almanya, Arjantin, Barbados, Bolivya, Brezilya, Kanada, Şili, İspanya, ABD, Fransa, Honduras, İtalya, Meksika, Norveç, Portekiz, Birleşik Krallık, Saint Vincent, Grenadinler, Güney Afrika ve Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi katıldı.