Almanya'da Tren Makinistleri Sendikası (Lokführergewerkschaft / GDL) ile işveren konumundaki Alman Demiryolları (DB) arasındaki ücret artışı tartışması yine sonuçsuz kaldı.

Makinistler sendikası GDL'in dün akşam (pazar) saat 18.00’e kadar Alman Demiryolları DB'nin yazılı olarak yeni bir öneride bulunması ültimatomuna DB yönetiminin yanıt vermemesi üzerine grev kararı alındı.

Almanya: Öğretmenler seminerde bir araya geldi Almanya: Öğretmenler seminerde bir araya geldi

GDL, önceki dönemlerde grevden en az 48 saat önceden bilgi verilmesi uygulamasından da vazgeçerek bu akşam saat 18.00 itibariyle yük tren seferlerinin durdurulacağını ilan etti.

Yolcu tren seferlerinin de salı sabahı saat 02.00’den itibaren 24 saat boyunca büyük ölçüde duracağı, ancak bazı hatlarda seferlerin devam edeceği belirtildi. GDL Başkanı Claus Weselsky, DB yönetimini suçlarken, grevin kaçınılmaz olduğunu savundu. Ücret kaybı olmadan haftalık çalışma süresinin 38 saatten 35’e düşürülmesinde ısrarlı olduklarını yineleyen Weselsky, taleplerinin yerine getirilmemesi halinde grevlerin sürdürüleceğini açıkladı. Federal Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, taraflara yeniden masaya oturarak görüşmeleri sürdürme ve uzlaşmaya varma çağrısında bulundu.