Yunanistan’da başkent Atina'dan liman kenti Selanik'e giden 350 kişinin içinde bulunduğu bir yolcu treninin, Larisa kenti yakınlarında karşı taraftan gelen tren ile çarpışması sonrası, hükümete yönelik protesto gösterileri devam ediyor.

ABD’nin Beyrut Büyükelçiliğine silahlı saldırı ABD’nin Beyrut Büyükelçiliğine silahlı saldırı

Başta Atina ve Selanik olmak üzere ülke genelinde "sorumlular yargılansın" talebi ile demiryolları işçileri ve metro çalışanları tarafından grevler ve protesto gösterileri düzenlendi. Protestolar ulaşımı ülke genelinde felç etti.

Demiryolu işçileri sendikası, çeşitli hükümetler tarafından demiryolu ağının yıllarca ihmal edildiğini kınayan bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Maalesef, daha kalıcı personel, daha iyi eğitim ve hepsinden önemlisi, modern güvenlik teknolojisinin getirilmesi için sürekli taleplerimiz basitçe göz ardı edildi." denildi.

Gösteride konuşan işçiler, metro sisteminin demiryolu ağına "benzer sorunları" dile getirerek "Sendikamız yıllardır ekipman ve yedek parçalardaki büyük kesintilerin yanı sıra personel kesintilerindeki artıştan şikayet ediyor." dedi.

HÜKÜMET İSTİFAYA ÇAĞRILDI

Başkent Atina’da hükümeti protesto eden göstericiler "Katillerin hükümeti istifa" sloganlarıyla yürüdü.

Üç gün önce yaşanan tren kazasında can kaybı sayısı 57 olarak açıklanırken, 6’sı ağır 48 kişi yaralı ve 56 kişinin ise kayıp olduğu belirtildi.

Tren kazasından sonra Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis, “Haksız yere ölen insanlara saygının bir göstergesi olarak istifa etmek görevim” açıklamasını yaptı.