Emine SONUGÜR / HAMBURG

Hamburg'da tanınmış tiyatro yönetmeni Telat Yurtsever ölümünün 1. yılında Interkulle Denkfabrik e.V adlı derneğin öncülüğünde düzenlenen "Göç Resimleri" video gösterisiyle anıldı.

Göç edenlerin yaşamı

"Hasbonkör" adlı oyun seyirciyle buluşmaya hazır "Hasbonkör" adlı oyun seyirciyle buluşmaya hazır

İstasyon Tiyatro İletişim katkılarıyla kentin Altona semtinde Altonaer Museum Salonu'nda gerçekleşen anma etkinliğinde merhum Telat Yurtsever hakkında tiyatro yönetmeni Serap Sadak ilk konuşmayı yaptı. Sadak, Almanya'ya göçün başladığı yıllardan söz etti ve merhum Telat Yurtsever'in göçle birlikte çalışmaya gelenlerin yaşadıklarını ele alan çalışma yaptığını kaydetti.

Resimlerle harika bir oyun

Daha sonra söz alan oyuncu Olgay Sadak, "Telat Yurtsever disiplinli, iyi bir öğretici, eğitimci ve yönetmendi. İstasyon Tiyatro İletişim ile 2007 de yaptığımız “Göç Resimleri” (Bilder Einer Immigration) çalışmamız oldu. Kendisinden çok şeyler öğrendik ve yeri doldurulamayan muhteşem bir insandı. Kendisini hiçbir zaman unutmayacağız" dedi.

"Göç Resimleri" video gösterisi

Kısa konuşmaların ardından Telat Yurtsever'in 2007 yılında İstasyon Tiyatro İletişim'le yaptığı başarılı çalışması "Göç Resimleri" müzikal video gösterisi gerçekleşti. İlk neslin çalışmak için tahta bavullarla Almanya'ya gelişleri, ağır işlerde çalışmaları ve insanların gurbetlik çekmeleri hediyeler alıp geldikleri vatan ziyaretleri Türkçe-Almanca müzik parçalarıyla adeta bir göç hikayesi sergilendi.

Duygulu anlar yaşandı

Anma etkinliğinin son bölümünde henüz yakalandığı rahatsızlıktan dolayı 57 yaşında aramızdan ebediyen ayrılan Telat Yurtsever'in sevdiği şarkılara yer verildi. Uzun yıllar birlikte olduğu hayat arkadaşı sanatçı Elif Ergün, Telat Yurtsever'in mesleğini severek ve eksiksiz her zaman yerine getirdiğini gözyaşları dökerek söyledi. Oldukça duygulu anlar yaşanan etkinlikte piyanist-şantör Süleyman'ın müzik eşliğinde Elif Ergün, "Yiğitim Aslanım" gibi anlamlı birkaç parça seslendirmesiyle program son buldu.