Deutsche TelekomDeepFake ile hazırlanan dolandırıcılık tehdidine çarpıcı bir kampanyayla dikkat çekti. 

Almanya'dan IŞİD uyarısı: Ukrayna, AB'ye geçiş noktası Almanya'dan IŞİD uyarısı: Ukrayna, AB'ye geçiş noktası

Kulağa fütüristik Netflix dizisi "Black Mirror"dan bir sahne gibi geliyor: Deepfake reklam filmi "A Message from Ella"da, neşeli bir çift sinemada oturuyor ve aniden ekranda kendi kızlarını görüyor. 

Reklamlar sırasında perdeye yansıtılan görüntüde, Ella'nın DeepFake ile oluşturulan yetişkin hali karşımıza çıkıyor. 

Ella, ekrandan anne ve babasını suçluyor: Onun tüm fotoğraf ve videolarını nasıl sosyal medyaya koyabiliyorlar? Artık bu içeriğin kötüye kullanılması tehlikesiyle karşı karşıya.

Deutsche Telekom'un marka yöneticisi Ulrich Klenke, yeni kampanya için LinkedIn'de "Görüntü ve seste üretici yapay zekayı kasıtlı olarak kullandığımız ilk proje" dedi. "Ella" lakaplı dokuz yaşındaki aktrisin imajı, kampanyanın temelini oluşturdu. Yapay zekanın yardımıyla kızın derin bir sahtekarlığı yaratıldı. Deepfake'ler, makine öğrenimi tarafından yapay olarak üretilen videolar, resimler veya seslerdir. Bu şekilde, dokuz yaşındaki kızın neredeyse yaşlanmış bir deepfake'i yaratıldı.

"Selam anne, selam baba, benim, Ella. Benden biraz daha büyük, dijital bir versiyonum. Teknolojinini günümüzde nelere kadir olduğunu görmek şaşırtıyor değil mi? Tek ihtiyacın birkaç fotoğraf. Sosyal medyada sizin paylaştıklarınız gibi. Bu fotoğraflar herkes tarafından kullanılabiliyor. Biliyorum, bu fotoğraflar sizin anılarınız. Ama başkaları için birer veri. Benim içinse korkunç bir geleceğin başlangıcı olabilir. Kimliğimin çalındığı, hiç işlemediğim bir suçtan hapse girdiğim bir gelecek. Kredi notumun yok edildiğini düşün baba... Ya da sesimin kopyalanmasıyla size gönderilen bir mesajla dolandırıldığınızı düşün anne...Okulda herkesin güldüğü komik bir kare haline gelmek istemiyorum. Hele hele bunu hiç istemiyorum.

İnternet paylaşımları, dijital parmak izi aslında. Bunlar hayatımın kalanında peşimden gelebilir. Size bunları anlatıyorum çünkü beni sevdiğinizi ve bana zarar gelecek hiçbir şeye izin vermeyeceğinizi biliyorum. 

Anne, baba, lütfen benim sanal mahremiyetimi koruyun. "

"Ella'dan Bir Mesaj" Telekom kampanyasının yaratıcısı Adam&Eve Berlin & DDB Germany ajansından geliyor. Tempomedia Berlin prodüksiyondan, Sergej Moya yönetmenlikten ve Supreme Music ses post prodüksiyonundan sorumluydu.