Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) geçen yıl 10 Ekim'de Bağlık-İnağzı sahası için açtığı ihaleyi, 1 milyar 426 milyon TL'lik teklifle kazanan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., 18 Ocak'ta ilk kazmayı vurdu. 1 yıla yakın süren çalışmalarda 819 ve 787 metre uzunluğunda 2 galeri açıldı. Ancak TTK'nın verileri doğrultusunda açılan galerilerde yapılan sondaj çalışmaları sonucunda yeterli kömür rezervi bulunamayınca işe ara verildi.

"İHALE AŞAMASINDAKİ SONDAJ VERİLERİ GERÇEKÇİ DEĞİL"

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, yaptığı yazılı açıklamada, galeri açma çalışmaları devam ederken, saha çalışmasını birlikte yürüttükelri Alman DMT firmasının talebi üzerine ilave sondajlar yapıldığını söyledi. Gürkan, şöyle dedi:

"B5 sondajının değerlerinin teyidi için tespit bakımından, yanından Z1 sondajı yapılmıştır. Bu sondajda beyan edilen kalın damarların olmadığı görülmüştür. Aynı blok içinde, 198 metre kuzeyde, hem kalın ve ekonomik damarlar ihtiva eden B2 sondajının verilerini teyit etmek, hem de B5 sondajının verilerini tekrar görmek için yapılan ikinci sondaj da, ihale aşamasında tarafımıza verilen sondaj verilerinin tamamen yanıltıcı olduğunu net şekilde ortaya koymuştur. Bu durumda, ihale aşamasında tarafımıza sunulan rezerv ve sondaj verilerinin gerçekçi olmadığı ortaya çıkmış ve geçici olarak desandri çalışmalarına ara verme zorunluluğu doğmuştur."

"YENİ BİR SONDAJ PROGRAMI"

Bölgede, kömür damarlarının durumu ve hakiki rezervin tespiti için yeni bir sondaj programı yapacaklarını vurgulayan Alp Gürkan, DMT firmasının jeofizik bölümüyle, deniz kısmını da içeren detaylı bir Jeofizik çalışması yapılacağını kaydetti. Gürkan, bütün bu çalışmaların bitirilmesinden ve alınacak sonuçlardan sonra galerilerin açılmasına devam edileceğini söyledi.

"İYİ NİYETİMİZİ MUHAFAZA EDİYORUZ"

Gürkan, "Bugün için tarafımıza sunulmuş olan bilgilerin gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır. Yapılmasına başlanılmış olan ve yoğun şekilde devam edecek çalışmaların sonunda işletilebilinir seviyede kömür rezervinin bulunacağı hususundaki iyi niyetimizi muhafaza ediyoruz" diye konuştu.EE(EE/AK)