Almanya'da iflas kararı alan Borbet Jant firmasında çalışan işçiler, iflasın hukuksuz olduğunu iddia ederek haklarını aramak için her gün saat 13.00 ila 14.00 arasında işyeri önünde protesto gösterisi yapıyor.

Çalışanlarının yarısından fazlasının Türkiye kökenli olduğu Borbet jant firmasında işten çıkarılan işçi sayısının ise 650 olduğu belirtiliyor. Yeni yıla işsiz girdiklerini dile getiren işyeri işçi temsilciliği üyesi Halit Bıçakçı, “Üretimlerimizi diğer şirketlerine yaydı. Dolayısıyla küçüldü, kurtaracağım politikasına girdi ilk başta ama bilinçli bir şekilde firmayı kapatmaya doğru götürdü. İşçilere beş kuruş vermeden kapının önüne koydu, biz tazminatımızı istiyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi.

‘AMACI YENİ YER AÇMAK’
Borbet jant şirketinin işçi ücretlerini düşürmek istediğini söyleyen işyeri işçi temsilcisi Nurettin Akar ise şunları söyledi: “Şirket, ücretleri düşürmek istedi ve hatta bununla ilgili adımlar attı. 1200 Euro istedi dört yıl önce. O zamanlar bu geri püskürtüldü. Ne yazık ki şimdiki işçi temsilciliği daha zayıf olduğu için veya bölündüğümüz için, bunu kullanarak yürürlüğe geçirdi. Aslında sadece buradaki işçilerden kurtulup yeni bir yer açmak niyeti. İşçi çıkışlarının zamanı geçerse, endişemiz buraya açabilir tekrar. Bazı arkadaşlarımız mahkemeye verdi, bazısı iflası yönetecek kuruma başvurdu. Kendisine pahalı geldiği için kapatmak istiyor. Ayrıca bir talebimiz de politikacılardan ve yöneticilerden. 700 milyar harcayıp bankaları kurtardılar. Büyük şirketleri kurtardılar, zenginleri kurtardılar hiç ihtiyacı olmayan insanları kurtardılar. 100 milyar şu an silahlanmaya veriyorlar, biraz da buraya versinler diyoruz. Taleplerimiz böyle, bizi de görsünler.”
Şirket önünde her gün protesto gösterisi yapan işçileri birçok sivil toplum kuruluşu da ziyaret ederek destekliyor. Almanya’nın farklı şehirlerinde fabrikaları olan Borbet şirketi Solingen kentindeki fabrikası için iflas başvurusu yapmıştı. (IHA)

Japon otomobil üreticisi Toyota sevkiyatları durdu! Japon otomobil üreticisi Toyota sevkiyatları durdu!