Almanya'da SPD, FDP ve Yeşiller’den oluşan koalisyon hükümetinin, üzerinde uzlaşmaya varılan tasarının bu hafta görüşülüp karara bağlanmasının beklendiği belirtildi.

Tasarıda, şu anda geçerli Seçim Yasası’nda olduğu gibi, ülke genelindeki 299 seçim bölgesinde bir değişiklik yapılmadı. Partilerin seçim bölgelerinde gösterdikleri ve en fazla oy alarak direkt olarak Federal Meclis’e giren milletvekili sayısına göre aldıkları ikinci oy oranı daha düşük olsa bile, bunun eyalet listelerine yansıtılarak diğer partilere de daha fazla milletvekili çıkarma olanağı kapısı kapatıldı.

Hükümetin yeni tasarısında yüzde 5 barajının delinmesi de engelleniyor. Geçerli yasalara göre en az 3 seçim bölgesinde en fazla oy alarak 3 adayının direkt olarak Federal Meclis’e girmesi durumunda yüzde 5 barajının göz önünde bulundurulmaması kuralı devre dışı bırakılıyor. Ancak yüzde 5 barajını aşan partilerin milletvekili çıkarmaları kuralı getirildi. Böyle bir uygulamadan ilk planda Sol Parti’nin etkileneceğine dikkat çekildi.

DJV, gazetecilerin ekipmanlarına el koyan İsrail'i eleştirdi DJV, gazetecilerin ekipmanlarına el koyan İsrail'i eleştirdi

Almanya Federal Cumhuriyeti’nin tarihinde şimdiye kadar 1953 ve 1957 yıllarındaki genel seçimlerde Alman Partisi’nin (DP), 1994 yılında Sol Parti’nin öncüsü konumundaki Demokratik Sosyalizm Partisi’nin (PDS) ve 2021 yılında da Sol Parti’nin 3 seçim bölgesinde başarı kuralından yaralandığı hatırlatıldı. 26 Eylül 2021 tarihinde yapılan genel seçimlerde Sol Parti yüzde 4.9 oy alarak yüzde barajını aşamadığı halde, gösterdikleri adaylardan 3’ü seçim bölgelerinde en fazla oy aldıkları için Federal Meclis’e 39 milletvekili gönderdi.