Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye izine giden birçok izinci uyarılara rağmen yanında yasal miktardan fazla nakit para bulundurmaya devam ediyor.

Tatil sezonunun başlamasıyla Türkiye'ye kara yoluyla en sık kullanılan Sırbistan ve Bulgaristan gümrük kapılarında sınır kontrolleri de sıkılaştırıldı. 

Kontrolleri dikkate alarak araçlarında belirlenen miktarın üzerinde nakit ve değerli eşya taşımayan izinciler kadar, uyarıları dikkate almayarak sınır kontrolleri sırasında yüksek miktarda nakit para yakalatan izincilerin de bulunması dikkat çekiyor.

Sınırlarda özel cihazlarla ve arama köpekleri ile kontrol edilen birçok araçta yüksek miktarda nakit para ve ziynet eşyası ortaya çıkartılıyor. 

TEMMUZ AYINDA 1 MİLYON EURO NAKİT PARA YAKALANDI

Sırbistan ve Bulgaristan sınırında sadece Temmuz ayında Türkiye’ye giden farklı araçlarda 1 milyon euronun üzerinde nakit para yakalandı. 

Bulgar yetkililerin aktardığı bilgiye göre ise bu yılın başından bu yana geçen 6 aylık süre içerisinde 9.205.926 euro değerinde beyan edilmemiş nakit para ele geçirildi.

İşte Temmuz ayının ilk haftasında Bulgaristan ve Sırbistan sınırında el konulan miktar:

1 Temmuz: 62 bin 630 euro
Almanya’dan yola çıkan Sırbistan Hırvatistan Batrovci Sınır kapısında bir Türk ailesinin aracında arama yapıldı. Yapılan detaylı incelemede aracın farklı yerlerinde, yolcuların kişisel eşyalarının arasında ve yolcunun elindeki yelekte toplam 92 bin 630 euro para olduğu ortaya çıktı. Kişi başı 10 bin euro yolculara iade edilirken, kalan 62 bin 630 euroya  el konuldu. 

Menzilciler kavga etti: Belçika'da birbirine girdiler Menzilciler kavga etti: Belçika'da birbirine girdiler

5 Temmuz: 217.365 İngiliz Sterlini ve 84.830 Euro
Bulgaristan’ın Kapitan Andreevo gümrük kapısına gelen Türk plakalı tırdan şüphelenen gümrük memurları aracı detaylı aramaya aldı. Yapılan detaylı aramada aracın kabininde muhtelif yerlere, şeffaf plastik ile sarılı halde gizlenmiş 217.365 İngiliz Sterlini ve 84.830 Euro banknot ele geçirildi. 

7 Temmuz: 901.590 euro
Almanya’dan Türkiye’ye giden bir kargo minibüs Bulgaristan’ın Kapitan Andreevo sınır kapısında sınır denetimine alındı. Bir Türk vatandaşı tarafından kullanılan kargo minibüsünde yapılan incelemede, aracın kapılarındaki boşluklarda ve kargo bölmesinin duvarlarının içine naylon poşetler halinde saklanmış çok miktarda euro banknotlar bulundu.  Sayım sonunda araçta toplam 901.590 euro olduğu belirlendi. Ele geçirilen paraya el konuldu, şoför hakkında da soruşturma açıldı.