Yaklaşık 16 aydır komada olan Uysal İnce'nin Türkiye'de yaşayan eşi Hörü İnce ile oğlu Mehmet İnce'ye yönelik Pinneberg Yabancılar Dairesi'nin vize engeli son buldu. 

Almanca ve Türkçe basında genişçe yer bulan İNCE ailesine yönelik vize engeli Elmshorn Göçmenler Merkezi'nin de çabaları ile aşıldı. Almanya'nın İzmir Başkonsolosluğu tarafından vizeleri verilen Mehmet İnce ile eşi Ayşe İnce Almanya'ya geldi. 

Almanya'ya geldiler

‘Dijital Schengen vizesi’ AB Komisyonu'ndan geçti ‘Dijital Schengen vizesi’ AB Komisyonu'ndan geçti

İşe giderken geçirdiği trafik kazası sonrası beyin hasarı nedeniyle komaya giren ve hayatta kalma mücadelesi veren 62 yaşındaki işçi Uysal İnce'ye artık oğlu ve gelini destek olabilecek. Ailenin Almanya'ya gelebilmesi için Elmshorn Göçmenler Merkezi Başkanı (Einwandererbund Elmshorn e.V.) Harun Öznarin'in özel çabalarıyla Almanya'nın İzmir Başkonsolosluğu tarafından Uysal İnce'nin oğlu Mehmet İnce'ye 1 yıllık, eşi Ayşe İnce'ye ise 3 aylık turist vizesi verildi.

Vizenin verilmesinin ardından Almanya'nın Uetersen şehrine gelen aile, bürokratik çabalarının sonucunu almayı başardılar. Edinilen bilgiye göre bir süredir rahatsız olan Uysal İnce'nin eşi Hörü İnce ile oğlu Alper İnce'nin de istedikleri zaman 1 yıllık turist vizesi ile Almanya'ya gelebilecekleri öğrenildi. Öte yandan komada yaşam mücadelesi veren Uysal İnce'nin durumunda bir iyileşme olmazken, doktorlar ailenin manevi desteğinin hasta için önemli olduğunun altını çiziyor.

Ne olmuştu?

3 Kasım 2020 tarihinde işe giderken geçirdiği trafik kazası sonrası ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede beyin hasarı nedeniyle komaya giren Uysal İnce'nin kaza haberini alan oğlu Mehmet İnce ve eşi Hörü İnce Almanya'ya gelmişlerdi. Hörü İnce eşini, Mehmet İnce ise babasını her fırsatta ziyaret ederken, Uysal İnce'nin doktorları da yazdıkları raporla ailenin moral verici ziyaretlerinin hastanın iyileşme sürecine olumlu etki yaptığının altını çizmişlerdi. Tüm bunlara rağmen doktor raporlarını görmezden gelerek skandal bir karara imza atan Pinneberg Yabancılar Dairesi (Ausländerbehörde Pinneberg), vize sürelerinin bitmesini gerekçe göstererek, Mehmet İnce ve Hörü İnce'nin sınırdışı edilmesine karar vermişti. Karara gerekçe olarak, "Kurum açısından, sunulan onaylar ve sertifikalar vizenin uzatılması için yeterli değil" açıklamasında bulunan yabancılar dairesinin kararının ardından anne ve oğlu komadaki Uysal İnce'yi terketmek zorunda kalarak Türkiye'ye dönmüşlerdi.