Fatih ÇİMEN-OBERHAUSEN

Oberhausen Alevi Kültür Merkezi'nde yapılan cenaze erkanı Dede Yaşar Demir önderliğinde gerçekleşti. Kalabalık bir katılımın olduğu cenaz erkanında Naciye Akçay'ın sevenleri, dostları, yoldaşları ve çocukları hazır bulundu. 

Dede Yaşar Demir, "Naciye Akçay bedenen aramızda değil ama, biliyorsunuz Alevi inancında, Deyiş, Duaz-ı Imam, Mersiye, Ağıt, gibi nefesler vardır, mersiyeler vardır. Alevi inacında ölüm kelimesi yoktur. Toprağın altında herhangi bir canlı da başka bir vücut bulacağız; biz bunlara devriye diyoruz. Devri daim olsun. İnsan yaşamı kısa bir film şeridi gibi gelip geçiyor. Gözümüzü açıp kapattığımda bazen sevinçten, bazen ölümden yaşıyor. Ben doğdum ağladım siz sevindiniz, ben öldüm sevindim, siz ağladınız. İnsan yaşamı herşeye gebedir. Bozatlı Hızıra, Düzgün babaya sığınma, sadece darda olduğumuz zaman olmamalı. Giderken inanın kimse birşey götürmüyor. Götüreceğiniz 4 metre kefen bezi iki metre toprak. Yönünü hakka dönene Naciye bacımıza dünya hakkını helal ediyor musunuz" dedi.

Helallik alındıktan sonra cenaze erkanı Stadt Duisburg-Friedhof Bügelstraße mezarlığında devam etti.

Arkadaşları adına İbrahim Bozkurt bir konuşma yaptı. Konuşmasında: ‘’Geçen yıl Aralık ayında bitkisel hayata giren yoldaşımız Naciye Akçay’ı aylar süren mücadele sonucu yitirdik. Ölüm onu aramızdan koparıp aldı. Acımız büyük. Naciye, fedakarlığı dürüstlüğü ile örnek alınması gereken bir insandı. Çalıştığı iş yerinde işçilerin haklarını savunmada hiç tereddütte bulunmadı. Naciye hiçbir zaman kimsenin arkasından konuşmaz, sözünü direkt yüzüne söylerdi. Kibirden uzak sade bir insandı. Seni hiçbir zaman unutmayacağız" dedi.

Eşi Kemal Akçay ise ‘’Naciye ile kadınların dayanışma ve mücadele günü olan 8 Mart (1982) de iyi ve kötü günde evet dedik. Bugün 8 Mart 1982’yi tekrar geri getirebilsek 42 senedir birlikte olduğum yoldaşım, arkadaşım, eşime tekrar evet derdim. Uğurlar olsun, yıldızlar yoldaşın olsun aşkım" sözleriyle son yolculuğuna uğurladı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) inanç ibadetine göre cenaze erkanı yaptıklarını belirten Dede Yaşar Demir, "Naciye Akçay bacımızı, Friedhof Bügelstrasse’de sırladık. Ivana Hoffman, Hüseyin Yurtsever’de burada. Naciye onlara komşu oldu. Bozatlı Hızır yattığı yerde incitmesin’’ ifadesini kullandı.

BirGün'ün 20. kuruluş yılı Frankfurt'ta kutlanacak BirGün'ün 20. kuruluş yılı Frankfurt'ta kutlanacak

Naciye Arslan Akçay, AWO İnternasyonal Derneği Başkanı öğretmen Hüseyin Yurtsever (Cengiz), Rojava'da IŞİD gericiliğine karşı savaşırken yaşamını kaybeden Ivana Hoffmann ve ikinci dünya savaşında Hitler faşizmine karşı mücadelede hayatını kaybeden Rusya Kızıl Ordu savaşçılarının yattığı bölümde toprağa verildi.