İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken Filistin yanlılarının gösterilerin Hamburg’da yasaklamasına tepkiler geldi. Toplanma hakkı ve ifade özgürlüğü demokrasinin temel ön koşulu olduğunu söyleyen Hamburg Eyaleti Bağımsız Milletvekili Mehmet Yıldız, Hamburg Hükümetinin "Filistin yanlısı gösteriler" için getirilen genel gösteri yasağı derhal kaldırılmalıdır, diye konuştu.

SAVAŞI DESTEKLEMEYENLER “ANTİ-SEMİTİZM” İLE SUÇLANIYOR

Almanya Cumhurbaşkanı İstanbul'da döner kesti Almanya Cumhurbaşkanı İstanbul'da döner kesti

Demokrasilerde insanlık dışı olmadığı sürece farklı görüşlerin ifade edilebilmesi, toplantı ve gösteri yapılmasının engellenemeyeceğini eleştiren Yıldız şöyle konuştu: “Korona önlemleri sırasında, Ukrayna'daki savaşın başlangıcından bu yana ve şimdi de İsrail ve Filistin'deki çatışmasında demokratik eylemler yasaklanma yoluna gidiliyor. Ana akım meyda ya da hükümetin çizgisini savunmayan insanlar hedef tahtasına konuluyor. Ya aşırı sağcılık ya da Yahudi düşmanlığı ile suçlanıyor. Hamburg’daki gösteri yasağı, örneğin ateşkes ve iki devletli çözümü savunanları susturmaya yöneliktir. Hamas'ın sivilleri öldürmesi ve insan kaçırması asla kabul edilemez. Aynı zamanda İsrail hükümetinin Gazze bombardımanı sonucu binlerce insanın hayatını kaybetmesini, temel ihtiyaçlara(su-elektrik-barınma gibi) ulaşılamaması ve yaklaşık 1 milyon insanın göçe zorlanmasını kabul edemeyiz. Milyonlarca insan Gazze'ye yapılacak bir kara harekatını eleştiriyor ya da BM'nin uluslararası hukuka uygun ve iki devletli çözüm taleplerini destekliyor. Bunların hiçbirinin anti-semitizm ile ilgisi yoktur. İnsanlık ile ilgisi vardır. “

Yasaklar, polisin orantısız gücü demokratik süreçlerin önünde engel olduğunu savunan Yıldız, Hükümetin koyduğu yasakların hemen kaldırılmasını ve anti-demokratik uygulamaların önüne geçilmesi gerektiğini aktardı.